تقدیر از برگزیده سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی

در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی؛
از برگزیده سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی ساکن آمریکا تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی: با حضور دکتر علیرضا عشوری رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از دکتر سید محمد شاهیده پور، -ایرانی مقیم آمریکا و استاد موسسه فناوری ایلینوی- برگزیده حوزه پژوهش‌های کاربردی سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی که به دلیل شرایط همه‌گیری کرونا موفق به حضور در زمان برگزاری مراسم نشده بودند، روز شنبه (19 اردیبهشت) با لوح تقدیر و جایزه قدردانی شد.

عنوان طرح ایشان "تحقیق، طراحی و پیاده سازی فناوریهای انرژی تجدیدپذیر در ریزشبکه ها" می باشد.

 دکتر شاهیده پور استاد برجسته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و مدیر مرکز نوآوری برق رابرت دبلیو گالوین در موسسه فناوری ایلینوی در شیکاگو است. چندین جایزه تحقیقاتی دریافت نموده است و  تاکنون در تالیف شش کتاب و 750 مقاله فنی در زمینه کارکرد سیستم توان الکتریکی همکاری داشته است. ایشان هم‌چنینو عضو آکادمی ملی مهندسی آمریکا است.

از تجربیات وی می‌توان به فعالیت در حوزه ریزشبکه‌های مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر (سیستم‌های توان الکتریکی جزیره ‌های کوچک) برای تقویت اقتصاد، قابلیت اطمینان، تاب آوری و پایداری سیستم‌های انرژی در مناطق مختلف جهان استفاده شده است و  معمار ارشد ریزشبکه 12 مگاواتی در موسسه فناوری ایلینوی در شیکاگو است که قابلیت اطمینان شبکه محلی را افزایش داده است. در سطح بین المللی نیز، دکتر شاهیده پور معمار اصلی ریزشبکه خورشیدی 3 مگاواتی در دانشگاه جزیره ویرجین است.

 علاوه بر این،ایشان طراح اصلی تاسیسات منفصل از شبکه مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر در کشورهای سیرالئون (غرب آفریقا)، هند و ترکیه است، جایی­ که هم اکنون روستائیان محلی به انرژی پاک به طور دائم دسترسی دارند.