بازنگری در برنامه‌ها و ساختار اداری

در جلسه هم اندیشی سازمان مطرح شد:
در جلسه هم‌اندیشی رییس سازمان با اعضای هیات علمی بر تغییرات ساختاری برای حفظ جایگاه برتر سازمان در حوزه نوآوری و توسعه فناوری تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی: جلسه هم‌اندیشی هیات رییسه سازمان و اعضای هیات علمی و با دستور جلسه بحث و گفتگو درباره مصوبه شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی در جهت توسعه فعالیت‌های سازمان با مدیریت دکتر علیرضا عشوری رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به صورت وبینار(جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی) برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر عشوری ضمن قدردانی از زحمات اعضای هیات علمی با تاکید بر بازنگری در برنامه‌ها و ساختار اداری سازمان برای هم‌گامی با تغییرات حوزه نوآوری و توسعه فناوری کشور بیان داشت: بر اساس این هدف از سال گذشته با پی‌گیری دفتر طرح و برنامه سازمان مقرر شد دو نفر از اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، کار بازنگری و اصلاح اساس‌نامه، برنامه راهبردی، تشکیلات و چارت اداری سازمان انجام شود. در این مدت جلسات متعددی با حضور جمعی از همکاران و مدیران سازمان برگزار شد و در نهایت با توجه به اسناد بالا دستی، سابقه مزیت‌های نسبی سازمان، شرایط کشور در حوزه نوآوری و توسعه فناوری اصلاحاتی انجام شد و در مرحله جمع‌بندی و پیشنهاد اولیه به وزارت علوم هستیم.

رییس سازمان در ادامه گفت: در این فاصله زمانی با گسترش فعالیت های مرکز رشد سازمان موضوع تاسیس پردیس علم و فناوری نیز در هیات امنای سازمان مطرح و مصوب شد. لازم به ذکر است که شورای گسترش با ایجاد پارک جدید در تهران یا حتی استان‌ها موافق نیست و لذا ساختار جدیدی تحت عنوان پردیس علو و فناوری را که بزرگ‌تر از مرکز رشد و مشابه و هم‌رده پارک علم و فن‌آوری است را مطرح و مصوب کرد.

ایشان ادامه داد: مصوبه اخیر شورای گسترش نیز در واقع در جهت توسعه فعالیت‌های سازمان در این مسیر است وسازمان می تواند هم‌چون پارک‌های علم و فن‌آوری از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان استفاده کند و هم‌چنین ایفای نقشی مشابه پارک‌ها  در استان تهران و معین استان البرز فرصت خوبی را برای ارتقاء فعالیت‌های پژوهشی و فن‌آوری سازمان ایجاد خواهد کرد.

دکتر عشوری در ادامه بیان داشت: بر اساس این مصوبه پژوهشکده‌های سازمان نیز در چارچوب پژوهشگاه فن‌آوری‌های نوین به فعالیت‌های خود در راستای توسعه فناوری ادامه خواهند داد و لازم است جایگاه سازمان در رتبه‌بندی علم و فناوری میان پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت عتف ارتقاء یابد و این مهم با هم‌کاری کلیه اعضای هیات علمی در جذب طرح‌های فن‌آورانه و تمرکز بر انجام پژوهش‌های تیمی هدف‌مند امکان پذیر است. ضمن آنکه تغییرات مصوب شده در برخی مفاد ماده 3 آیین نامه ارتقاء، تشویق‌های مرتبط با تدوین دانش فنی و اختراعات و توسعه فعالیت‌های پژوهش‌گران پسا دکتری در سطح سازمان را در راستای توسعه پژوهش و فناوری سازمان در پی خواهد داشت.

وی در ادامه به فعالیت‌های عمرانی که طی ماه‌های اخیر در سطح سازمان انجام گرفته از جمله توسعه و بازسازی آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و پایلوت‌ها و فضاهای اداری و کاری در سطح پژوهشکده‌ها و توسعه فیبر نوری در سطح سازمان اشاره کرد.

در پایان نیز 15 نفر از اعضای هیات علمی سوالات خود را به صورت کتبی در مورد وضعیت فعلی سازمان مطرح و رییس سازمان توضیحاتی ارائه داد.