ساخت اجزای انتقال‌دهنده نیرو در سامانه‌های هواپیمایی برای نخستین بار در کشور

به همت فناوران مرکز رشد واحدهای فناور سازمان صورت گرفت؛
ساخت اجزای انتقال‌دهنده نیرو در سامانه‌های هواپیمایی برای نخستین بار در کشور توسط شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا (عصا) انجام شد.

به گزارش روابط عمومی:ساخت اجزای انتقال­دهنده نیرو در سامانه­های هواپیمایی برای نخستین بار در کشور توسط شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا (عصا) از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انجام شد.

شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا با نام تجاری عصا با مدیریت دکتر پویا باهمت فعالیت خود را در سال 1393 در زمینه طراحی و ساخت شیرآلات و کنترلرهای هیدرولیکی در حوزه بالادستی صنعت نفت آغاز کرد.

این شرکت دانش‌بنیان در سال‌های اخیر با توجه به ظرفیت کشور،  فعالیت خود را به صنعت ساخت و تعمیرات قطعات و سامانه‌­های هواپیمایی تعمیم داد. از اولین پروژه‌­های انجام شده شرکت عصا در این حوزه، می‌­توان به بومی­‌سازی دانش فنی طراحی و ساخت انتقال­دهنده­‌های نیرو در سامانه های هواپیمایی به مانند بال اسکروها و بیرینگ‌­های کروی یکپارچه با ابعاد غیر استاندارد برای نخستین بار در کشور اشاره کرد.

بیرینگ­‌های کروی یکپارچه علاوه بر مقاومت در برابر نیروهای شعاعی و محوری، امکان تنظیم هم­محوری خودکار و حرکت هم­زمان را برای سامانه­‌های حساسی به مانند سامانه فرود هواپیماها فراهم ساخته و عدم عملکرد صحیح آن­ها می­تواند به عدم حرکت محورها و قفل شدن آن­ها منجر شود. این نوع از بیرنگ­ها به دلیل ساختار یکپارچه پوسته، آلیاژهای مورد استفاده و ابعاد غیر استاندارد در کاربردهای هوایی، تنها در سبد محصولی تعداد محدودی از شرکت­های صاحب فناوری خارجی وجود داشته و کاربرد حساس و نیاز به اطمینان­پذیری بالا عملکرد ساخت بدون درز پوسته بیرونی آن­ها را ضروری می­‌سازد.

قابل ذکر است این شرکت در سال‌های ابتدایی فعالیت موفق به ساخت سامانه کنترلر اصلی تاپ درایو حفاری برای نخستین بار در کشور شد. این سامانه با دارا بودن بیش از 250 کانال داخلی، 20 عدد شیر کنترلی و سلنوئیدی و بیش از 130 عدد اتصال به عنوان پیچیده‌­ترین تجهیز تاپ درایو حفاری شناخته شده و با توجه به عملکرد کاملاً یکسان با نمونه خارجی خود در تست های میدانی، نیاز بسیاری از شرکت­های حفاری را که فعالیت آن­‌ها به دلیل عدم امکان تامین تجهیزات خارجی دچار مشکل شده بود، برآورده ساخت.

به دلیل نیاز شرکت دانش بنیان عصا به گستره وسیعی از تخصص‌های دانشگاهی، این شرکت موفق به اشتغال‌­زائی برای بیش از 20 نفر از نخبگان دانشگاهی با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری در کشورشد که انسجام آن با دیگر توانمندی­‌های زیرساختی این شرکت منجر به بومی سازی بیش از 30 مجموعه و زیر مجموعه حساس در صنایع نفتی و هواپیمایی در کشور شده است. از این بین می­‌توان به انواع شیرآلات دستی و سلنوئیدی اطمینان، کنترلی، پمپ­‌ها، سیلینگ‌­ها، کنترلرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی و انتقال دهنده‌های نیرو با استانداردهای نفتی و هواپیمایی اشاره کرد که سبب برآورده سازی طیف وسیعی از نیازهای عملیاتی و ممانعت از خروج ارز از کشور شده است.