طراحی و ساخت گازی‌ساز زیست توده از نوع پایین سو

به همت اعضای هیات علمی سازمان:
طراحی و ساخت گازی‌ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) در پژوهشکده مکانیک سازمان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی: طراحی و ساخت گازی‌ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) توسط اعضای هیات علمیدر پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انجام شد.

این طرح با هدف دستیابی به دانش فنی تولید سیستم گازی سازی زیست توده (Biomass Gasification) به عنوان یکی از پربازده­ ترین روش های تولید انرژی از منابع انرژی تجدیدپذیر انجام شد. در این فرآیند، زیست توده به گازی به نام گاز سنتز (Syngas) تبدیل می‌­شود که این گاز دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و قابل استفاده در سیستم­ های تولید گرما و یا مولدهای تولید الکتریسیته به عنوان جایگزین سوخت‌­های فسیلی است.

با توجه به اینکه حجم عظیمی از پسماندهای کشاورزی، شهری و صنعتی در کشور بدون انجام هیچ‌گونه فرآیندی امحا یا دفن می‌شوند، فرصت مناسبی جهت استحصال انرژی از این منابع رایگان از دست می‌رود. و هم‌چنین ظرفیت بسیار بالای منابع انرژی تجدیدپذیر زیست توده همراه با گستردگی و تنوع بالا در سطح کشور، تولید انرژی از این منابع منجر به کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی می‌شود و در عین حال از نظر بازار مصرف کاملاً توجیه پذیر خواهد بود.

مجریان این طرح پژوهشی، دکتر حسنعلی ازگلی، دکتر فواد فرحانی بغلانی و مهندس کیوان سیدی نیاکی، از اعضای هیأت علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران هستند.

دستگاه ساخته شده دارای ظرفیت 10 کیلووات حرارتی، با حجم مخزن 5 کیلوگرم، قدرت دمنده 55 وات و حداکثر حجم گاز تولیدی 120 مترمکعب در ساعت است.