حرکت در راستای توسعه فناوری، برای کشور بسیار برکت خواهد داشت

وزیر علوم در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در توسعه فناوری و نوآوری گفت: حرکت در راستای توسعه فناوری، برای کشور بسیار برکت خواهد داشت و رهبر معظم انقلاب نیز بر این موضوع بسیار تأکید دارند.

به گزارش روابط عمومی و به نقل از سایت وزارت علوم: دکتر محمد‌علی زلفی‌گل در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور که صبح سه‌شنبه (۳۰ آذرماه) در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، گفت: بازدید امروز از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نشان داد که اتفاقات خوب و بزرگی در کشور افتاده است که البته نسبت به بیان این توفیقات، کمی کم‌مهری شده است. گاهی اجازه ندادیم این موفقیت‌ها دیده و به عنوان الگو استفاده شود و این یک نقطه ضعف است.

دکتر زلفی‌گل افزود: سابقه و مسیر رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و توسعه پارک‌های علم و فناوری به ما می‌آموزد که باید در مقابل همه مدیران و مسئولان قبلی سر تعظیم فرود آوریم، چرا که این موفقیت‌ها یک روزه حاصل نشده است.

وی ادامه داد: این توفیقات نتیجه خون پاک شهدا بوده است، خوشبختانه در نظامی زندگی می‌کنیم که استقلال سیاسی دارد و مردم به این استقلال و عزت افتخار می‌کنند.

وی تاکید کرد: در بستر استقلال سیاسی است که زمینه رشد و توسعه فراهم می‌شود. نوع نگاه نیز بسیار مهم است. نباید با این نگاه بنگریم که حتماً وابسته کشورهای دیگر و پیشرفته هستیم. اما نگاهی دیگر می‌گوید ما می‌توانیم. ما باید هم دهنده علم باشیم و هم پذیرنده.

وزیر علوم ادامه داد: با تغییر نوع نگاه، مسیر پیشرفت علم را می‌توان تغییر داد. اگر امروز معاونت فناوری و نوآوری ایجاد کردیم این دیدگاه را داریم که می‌شود تغییر و تحول ایجاد کرد. وظیفه داریم هم از رتبه تولید علم کشور صیانت کنیم و هم برای کسب رتبه بهتر در فناوری و نوآوری بسیار تلاش کنیم و در این راستا باید هدف را دقیق مشخص کنیم.

وی افزود: نوع نگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این دوره متفاوت خواهد بود. البته تجارب مدیران قبلی ما را به این نگاه رسانده است و ما باید نقاط قوت قبلی را پررنگ و نقاط ضعف را کم کنیم.

دکتر زلفی‌گل افزود: برای عملیاتی کردن این نوع نگاه، باید سیستم ایجاد کنیم و قائم به فرد کار نکنیم. باید کارشناسی‌شده و علم‌محور ریل‌گذاری کنیم تا با تغییر دولت‌ها این نوع سیستم تغییر نکند. تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با هدف ایجاد شرایط برای توجه ویژه به سطوح ایده تا پدیده فناوری بوده است. با سایر حوزه‌هایی که در این راستا هستند هیچ زاویه‌ای نداریم. پس یادمان باشد اگر بخواهیم موفق شویم باید تعامل و تکامل هم‌افزا به کار گیریم.

وزیر علوم تاکید کرد: روسای دانشگاه‌ها و روسای پارک‌ها باید کاملاً هم‌راستا عمل کنند. در این راستا مصوب می‌کنیم که روسای پارک‌ها عضو شورای دانشگاه باشند و روسای دانشگاه‌ها هم عضو شورای پارک‌ها باشند.

زلفی‌گل اظهار داشت: تعامل و تکامل هم‌افزای دانشگاه‌ها و پارک‌ها بسیار می‌تواند راهگشای این مسیر باشد. هدف از توسعه پارک‌های علم و فناوری، خلق ثروت از دانش، تلاش در جهت تحقق گرنت فناورانه و… است. از تجربه دنیا باید به خوبی استفاده کنیم، معاونت‌های پژوهشی و فناوری و نوآوری باید افق‌های دید خود را توسعه دهند.

وی تاکید کرد: برای مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی باید برنامه دقیق داشته باشیم. فدراسیون سرآمدان علمی را داریم. به زودی فدراسیون سرآمدان فناوری نیز تاسیس شده و ۱۰۰ نفر برتر معرفی و از آنان حمایت ویژه خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان از معاونت فناوری و نوآوری خواست که برای دیده شدن نخبگان برنامه داشته باشد و صحبت‌های آنان را بشنود.

گالری تصاویر این بازدید و نشست را می‌توان از طریق لینک زیر دید:

https://irost.org/content/%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8...

کشور: United Statesآی پی شما: 3.233.219.103مرورگر شما: Unknown ?