تنها راه گریز از مشکلات اقتصادی، دانش‌بنیان کردن همه فعالیت‌ها است

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران:
رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران استفاده از فناوری‌های نوین را از برنامه های خود در دوره مدیریت جدید در این سازمان اعلام کرد و گفت: تنها راه گریز از مشکلات اقتصادی کشور، دانش‌بنیان کردن همه فعالیت‌ها است.

به گزارش روابط عمومی: آیین تکریم و معارفه رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد.

دکتر حسن زمانیان رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در این مراسم به  اهمیت نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان تولید؛ اشتغال‌آفرین، دانش‌بنیان اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد و انتقال فناوری، شعار ما است.

دکتر زمانیان ادامه داد: صرف تولید مقاله علمی راهگشا نیست و زمان آن رسیده که دنبال تولید محصولات فناورانه باشیم.  

وی مهم‌ترین ارکان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران را پارک علم و فناوری و پژوهشگاه‌ این سازمان دانست و افزود: پارک و پژوهشگاه‌ باید پیشران پژوهش‌ و تبدیل ایده به محصول در این دوره باشند؛ همجواری این دو رکن نیز به تبدیل طرح‌های تحقیقی به فناوری کمک می کند.

تقویت پژوهشکده‌ها و افزودن یک بخش به جشنواره خوارزمی

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران هم‌چنین به تشریح برنامه‌های خود در این سازمان پرداخت و گفت: تقویت پژوهشکده‌ها و ایجاد پژوهشکده‌های جدید و منحصر به فرد و افزودن تعداد اعضای هیات علمی که اکنون ۱۰۰ نفر هستند از جمله برنامه ها در دوره جدید مدیریت در این سازمان است.

دکتر زمانیان ادامه اداد: در حال حاضر ۶ مجله تخصصی در این سازمان چاپ می‌شود که قصد داریم تعداد مجلات را به ویژه در حوزه های جدید و به زبان انگلیسی و با نمایه های بین المللی افزایش دهیم.

وی نیروی انسانی را اساس توسعه علمی دانست و افزایش دانشجویان پسادکتری را از دیگر برنامه های خود اعلام کرد.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اظهار داشت:  یک شاخه جدید در جشنواره خوارزمی به نام جشنواره فناوری و نوآوری بین المللی افزوده شد که در آن طرح های بین المللی و ملی فناورانه و نوآورانه بررسی می شود.  

دکتر زمانیان تاسیس آزمایشگاه های مرجع و استاندارد را از دیگر برنامه های خود برشمرد و گفت: امروز در بخش آنالیز ایزوتوپی ۱۰۰ درصد به خارج وابسته هستیم؛ در حالی که هر ساله تعداد زیادی نمونه برای آنالیز در شاخه های مختلف آب، معدن و غیره به خارج از کشور ارسال می کنیم.

وی یادآور شد: رایزنی ها برای خرید تجهیزات انجام شده تا آزمایشگاه مرجع در این زمینه تاسیس کنیم‌ ضمن اینکه آزمایشگاه تشخیص میزان سمی بودن داروها نیز از نیازهایی است که دنبال رفع آن هستیم.

پارک علم و فناوری بین المللی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی تاسیس می شود

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وظیفه تاسیس پارک علم و فناوری بین المللی نیز به عهده این سازمان گذاشته شده است، چنین پارکی در سطح بین المللی وجود ندارد و ما قصد داریم آن را برای استقرار شرکت های بین المللی و برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی ایجاد کنیم.

دکتر زمانیان تصریح کرد: ما در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دنبال دستاوردی هستیم که دیگران تاکنون انجام نداده اند یا نمی‌توانند انجام دهند، ایجاد فناوری و انتقال فناوری شعار کلی ما در این دوره است.  

 

کشور: United Statesآی پی شما: 3.235.176.80مرورگر شما: Unknown ?