از تصفیه آب‌های سطحی و زیر زمینی تا بازیافت آب برج‌های خنک کننده

رونمایی از 4 محصول دانش بنیان با حضور وزیر علوم؛
با حضور وزیر علوم از 4 دستاورد پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی: با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری و دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی  و دکتر علی خیرالدین معاون نوآوری و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همراهی دکتر علیرضا عشوری رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران  از 4 دستاورد شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و  صنعتی ایران رونمایی شد.

جزئیات این دستاوردها به این شرح است:

 تصفیه آب و فاضلاب مجهز به فیلتر سرامیکی پیشرفته در شرکت باریکه الکترون سیستم

این سیستم با توانایی حذف کدورت و آلودگی‌های آبها و فاضلابها، ویژگی‌هایی شامل مقاومت در برابر سیستم‌های اسیدی و بازی، سازگاری با سیستم‌های پیش تصفیه، رسوب و لخته‌سازی و همچنین طول عمر مفید زیاد در مقایسه با دیگر سیستم‌های فیلتراسیون را دارا است. از جمله کاربردهای این سیستم، تصفیه آبهای زیرزمینی و سطحی، پیش تصفیه و آماده‌سازی آب دریا، جداسازی فلزات سنگین از آبهای زیرزمینی، سطحی و آبهای شور، کاهش BOD و COD در فاضلاب شهری، پساب صنعتی و آبهای سطحی، تصفیه فاضلاب شهری و پساب صنعتی برای آبیاری و رسیدن به پارامترهای مجاز می‌باشد.

وزیر علوم با حضور در شرکت نیکا کمپرسور و رونمائی از پروژه توسعه دانش فنی و تکنولوژی ساخت دمنده های سانتریفیوژ فرآیندی بر اساس مصوبه مریوط، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله اجرا رسیده و پایلوت اولیه تجهیز آن جهت استفاده در واحد های بازیافت گوگرد مجتمع گاز پارس جنوبی ارائه خواهد شد .

این دستگاه مذکور در طبقه بندی ماشین‌های حساس نفت گنجانده شده و جزء تکنولوژی های پیشرفته در بین چند کشور خارجی به شمار می‌رود که بومی سازی آن نقش مهمی در ایجاد بستر توسعه صنعت نفت دارد که از وابستگی به شرکت‌های خارجی کاسته و صرفه جویی ارزی سالانه تا 30 میلیون دلار را در پی خواهد داشت .

رونمایی ازدو اقدام شرکت سرو هيدروليک پويا از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در حوزه صنعت هوایی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود:

اخذ مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران برای طراحی متعلقات موتورهای جت هواپیماهای مسافربری

راه اندازی مرکز تعمیرات تخصصی متعلقات موتور هلی کوپترهای فعال در بخش امداد هوایی با مجوز سازمان هواپیمایی کشوری

در ادامه از دستگاه تصفیه و پالایش مذاب سیلیکون با استفاده از روش‌های اکسیداسیون ترکیبی در شرکت شمیم شریف رونمایی شد. این تجهیزات که برای یکی از کارخانه‌ها ساخته شده است، رونمایی شد. این کارخانه اولین تولید کننده سیلیکون در خاورمیانه است که سیستم تصفیه و باز فراوری آب دور ریز برج‌های خنک کننده و تصفیه و پالایش مذاب سیلیکون را طراحی کرده و ساخته است.

در حال حاضر تمامی نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها  و پالایشگاه‌ها و کارخانجات فولاد دور ریز آب در برج‌های خنک کننده دارند که با این تکنولوژی می‌توان در مصرف آب در بخش صنعت صرفه جویی کرد. با انجام این طرح بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب در سال در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.

 در این بازدید هم‌چنین وزیر علوم از محصول "نانو نی" به عنوان یک فیلتر بسیار سبک و قابل حمل  در شرکت پلیمر گستر فرتاک با فعالیت در حوزه ماژولهای تصفیه آب و صافی دیالیز بر پایه غشاهای الیاف توخالی (هالوفایبر) بازدید کردند.

با استفاده از این فیلتر قابل حمل می‌توان در مسافرت و یا کمپ به طور مستقیم از آب دریاچه و یا آب در محفظه استفاده کرد.

این محصول امکان چند بار استفاده را دارد.

در ادامه نیز وزیر علوم و هیات همراه از شركت پديده زيستي نانو با فعالیت در حوزه نانوهیدروکسی آپاتیت بیومیمتیک  با کاربرد دندانی، پودر استخوان، خمیردندان، کرم ضد آفتاب هیدروکس آپاتیت کلسیم مکمل دارویی و دارو بازدید کرد.

قابل ذکر است در انتهای این برنامه وزیر و همراهان از دستاوردهای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در نمایشگاه جنب سالن برگزاری نشست روسای پارک‌های علمی و فناوری بازدید کردند.

گالری تصاویر این بازدید و رونمایی را می‌توان از طریق لینک زیر دید:

https://irost.org/content/%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8...

کشور: United Statesآی پی شما: 44.200.175.255مرورگر شما: Unknown ?