به گزارش روابط عمومی ‍‍سازمان، صبح روز چهارشنبه مورخ 19/ 11/ 1401 نشست مشترک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) (ISC) در محل دفتر ریاست این مرکز در شیراز برگزار شد.
در این جلسه دکتر حسن زمانیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دکتر علیرضا زراسوندی مدیرکل محترم دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت عتف و هیات همراه از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و معاونین و مدیران موسسه ISC حضور داشتند.
دکتر حسن زمانیان، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، ضمن تشکر از مؤسسه ISC به خاطر برنامه‌ریزی نشست، خاطرنشان کرد: «ISC مایه افتخار و مباهات آموزش عالی کشور و دستاوردی بزرگ برای کلیت نظام است. وجود اطلاعات و آمار دقیق در ISC موهبتی است که سیاست‌گذاران حوزه آموزش عالی کشور می‌توانند و باید از آنها در جایگاه خود استفاده نمایند. 
ایشان افزود، در حقیقت، ISC دیده‌بان علم و فناوری در ایران و جهان اسلام است و وجود آن در جمهوری اسلامی ایران مایه افتخار است.» 
معاون وزیر علوم، به معرفی ساختار سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و شرح وظایف معاونت‌ها پرداخت و گفت: «ما در سازمان، سرمایه پنهان را ارزش‌گذاری می‌کنیم. همچنین در حوزه صدور گواهی‌نامه‌ها با جدیت در حال کار هستیم و برای رؤیت‌پذیرتر کردن گواهی‌نامه‌ها، کمک ISC می‌تواند بسیار راهگشا باشد.» 
رئیس سازمان گفت: «نگاه سازمان در حوزه ارتباط با صنعت نگاهی ملی با چشم‌اندازی بین‌المللی است و با توجه به برنامه‌های جدید سازمان مایل هستیم تعاملات گسترده‌ای را با ISC داشته باشیم. برای نمونه در خصوص ارزیابی توانمندی‌های فناورانه و اختراعات آمادگی کامل برای همکاری وجود دارد. همچنین به خاطر وجود مرکز داده جامع در سازمان، آمادگی داریم تا استفاده ISC از این ظرفیت را تسهیل نموده، در حوزه‌های دیگر نظیر شبکه آزمایشگاه‌های بین کشورها نیز همکاری داشته باشیم.» وی ادامه داد: «همچنین با توجه به اینکه کارگروه علم و فناوری آیورا (اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند) در این سازمان مستقر است، آمادگی داریم ارتباطی مؤثر بین آیورا و ISC برقرار نماییم و زمینه های همکاری مشترک را برنامه ریزی نماییم..» دکتر زمانیان خاطرنشان کرد: «امیدواریم با تسریع در امضاء تفاهم نامه، سطح جدیدی از تعاملات را با ISC تجربه کنیم.»
در ادامه دکتر زراسوندی، به نقش و جایگاه ویژه ISC در حوزه رصد علم، فناوری و نوآوری پرداخت و گفت: «آمار، اعداد و تحلیل‌هائی که ISC به دانشگاه‌ها ارائه می‌دهد، عاملی مهم در فرآیند آینده‌سازی است، به‌گونه‌ای که به دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای آموزش‌عالی کمک می‌کند تا ضمن شناخت وضعیت و جایگاه فعلی خود، برای ارتقاء و رشد بیشتر تلاش کنند.»

دکتر فاضل‌زاده رئیس موسسه ISC ضمن خوشامدگویی به مهمانان و تبریک ایام ماه رجب و گرامیداشت ایام ا... دهه فجر، به معرفی خدمات جاری و برنامه‌های آتی ISC پرداخت و گفت: «فرمایشات مقام معظم رهبری از بدو تأسیس ISC برای پیشبرد اهداف مؤسسه همواره راهگشا بوده است.» وی ادامه داد: «ISC به عنوان سومین نظام استنادی جهان بعد از ISI و اسکوپوس، و برخلاف آنها، به زبان‌های بومی کشورهای اسلامی نیز می‌پردازد که این نکته وجه تمایز آن با نظام‌های استنادی دیگر است.» 
رئیس ISC ادامه داد: «در حال حاضر، از نظر تولید علم در سطح دنیا در جایگاه 15 قرار داریم. البته برای حفظ این رشد و شتاب علمی به رصد و برنامه‌ریزی‌های کلان نیاز است که امیدواریم در تمامی سطوح مدیریتی و تصمیم‌سازی به این مهم توجه شود. در سال 2021 در مجموع درWoS  70147 و در اسکوپوس 77346 مقاله برای ایران ثبت شده و به طور کلی تولید علم ما نسبت به اول انقلاب 17 برابر شده است.»
رئیس ISC در ادامه گفت: «راه‌اندازی چندین سکوی علم و فناوری نظیر نظام ایده‌ها و نیازها (نان)، درگاه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان (دانا)، جریان اقتصادی نوین (جان) و ... به ISC سپرده شده است. در سامانه نان تا این تاریخ 8029 نیاز و ایده ثبت شده که بیشتر این نیازها به حوزه های فنی و مهندسی و علوم پایه مربوط می‌شود.»

 

©  تمامی حقوق متعلق به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می باشد.