1. تونل باد از نوع مدار بسته با مقطع آزمون 60 cm × 60 cm × 2m با سرعت حدود 30 m/s می­باشد.
 2. مکانیزم انتقال دهنده پراب (برای جابه­جایی پراب­های اندازه گیری سرعت و فشار) با دقت 0.1 mm و با 5 درجه آزادی (حرکت­های طولی در جهت محورهای x و y و z، حرکت­های چرخش roll و yaw).
 3. دستگاه جریان سنج سیم داغ به تعداد 7 عدد (قادر به اندازه گیری دو بعدی جریان لحظه­ای هوا و همچنین پروفیل جریان هوا به صورت همزمان، یا با استفاده از مکانیزم انتقال دهنده). جریان سنج سیم داغ قادر به اندازه گیری سرعت لحظه­ای تا 30 kHz می­باشد.
 4. انواع پراب­ها و سنسورهای Hot-wire و Hot-film.
 5. فشارسنج تک کانال الکترونیکی صفر تا 5 اینچ آب به تعداد 3 عدد.
 6. فشارسنج 32 کانال صفر تا 10 اینچ آب.
 7. کارت اخذ داده­ها (A/P) 32 کانال و 16 کانال با دقت 16 بیتی و فرکانس 200 kHz.
 8. نرم افزارهای جریان سنج سیم داغ، فشار سنج و غیره.
 9. رایانه به تعداد 3 عدد.
 10. مانومتر.
 11. انواع مدل­ها.
 12. دبی سنج از نوع گردابه­ای و از نوع سیم داغ در سایزها و ابعاد مختلف.
 13. بالانس.
 14. لوله پیتوت.
 15. رک فشار.
 16. کاوشگر 5 حفره.
 17. جهت سنج جریان.                                            

در این آزمایشگاه می­توان جریان هوا در اطراف و یا داخل مدل­های مختلف را بررسی نمود و پدیده­های جریان سیال نظیر لایه مرزی آرام، گذرا و درهم و همچنین پدیده­های جدایش، گردابه­ ها، wake و غیره را مورد تحقیق قرار داد.
همچنین در این آزمایشگاه می­توان فشار بر روی انواع مدل­ها و غیره را اندازه گیری نمود.
این آزمایشگاه تاکنون موفق به فارغ التحصیلی 2 دانشجوی دکتری پژوهش محور شده و در حال حاضر یک دانشجوی دکتری در حال تحقیق در این آزمایشگاه می­باشد. در این آزمایشگاه تاکنون در حدود 40 تا 50 مقاله پژوهشی از نوع ISI، علمی پژوهشی، ISC و غیره تدوین شده و به چاپ رسیده است.
از سوی دیگر، در حال حاضر مرکز تحقیقات آیرودینامیک و انرژی باد (تونل باد افقی) با مدیریت آقای دکتر اردکانی در محل سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران در حال ساخت می­باشد که تاکنون دارای 80% پیشرفت فیزیکی بوده است. این مرکز دارای بزرگترین تونل باد در منطقه خاورمیانه بوده که قابلیت کاربردهای صنعتی و تحقیقاتی را دارا می­باشد.
 

©  تمامی حقوق متعلق به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می باشد.