تصویب قانون «مالکیت فکری و معنوی» در انتظار کمیسیون قضایی

به نقل از خبرگزاري خانه ملت: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بحث مالکیت فکری و معنوی چند بند آن مربوط به کمیسیون فرهنگی بود که تصویب کرده‌ایم و چند بند آن باید در کمیسیون قضایی تصویب شود.
اصغر مسعودی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درمورد قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان گفت: با رشد تکنولوژی و وسایل ارتباطات جمعی معضل کپی‌برداری افزایش یافته و بسیاری از حقوق صاحبان فکر رعایت نمی‌شود.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی افزود: در این قانون دو مبحث کلی داریم یکی لایحه جامعیت از حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط به آن است که پیش‌نویس آن در سال ۹۰ تهیه شد و قرار بود به صورت لایحه به مجلس ارائه شود؛ علاوه بر آن قانون دیگری داریم به نام پیشگیری و تقلب در آثار علمی که لایحه‌ آن در سال ۹۶ تصویب شد.

حق کپی رایت در اختیار ابداع ‌کنندگان آثار ادبی 

وی در ادامه تصریح کرد: در تعریف حقوق مالکیت فکری می‌­توان گفت که این حق یکی از زیرمجموعه‌­های حقوق خصوصی است که پدیدآورنده یک اثر از آن برخوردار می‌شوند و به موجب آن، بهره­ برداری غیرمجاز از اثر پدیدآورنده از سوی شخص یا اشخاص دیگر، موجبات مسئولیت مدنی و کیفری بهره‌ برداری غیرمجاز را فراهم می‌نماید. در نظام­های حقوقی مختلف، برای صیانت و حفاظت از حقوق مالکیت فکری قوانین مختلفی وضع شده است؛ حق مؤلف درصدد حمایت از اثر ادبی و هنری است که این آثار شامل آثار نوشتاری، موسیقایی و هنرهای‌تجسمی و همچنین برنامه‎های رایانه‎ای و پایگاه‌های داده الکترونیکی نیز می‎شود.

 مسعودی یادآور شد: ماده 45 قانون برنامه چهارم توسعه در مورد حقوق مالکیت فکری، ضرورت ایجاد مدیریت با هدف ساماندهی ارزیابی تخصصی، علمی و فنی اظهارنامه‌های ثبت اختراع، تشویق مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی محققین در زمینه تولیدات و اختراعات و حمایت از توسعه آنها بیش از پیش احساس می‌شود؛ پرداختن همه جانبه به امر مالکیت فکری از عوامل اساسی و زیرساخت‌های مهم توسعه‌علمی ، فناوری، صنعتی و توسعه‌اقتصادی هر جامعه‌ای ‌محسوب می‌شود که مواردی از قانون حمایت از حقوق مولفان ، منصفان و هنرمندان که به  کمیسیون فرهنگی ارجاع شد به  تصویب رسید و  مواد دیگر  لایحه حمایت از آثار ادبی و هنری در کمیسیون قضایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فرهنگ رعایت حقوق دیگران باید نهادینه  شود

وی تصریح کرد: ما کمتر مشکل قانونی و کمبود قانون داریم آنچه باید مورد توجه قرار گیرد؛ نهادینه نشدن و رعایت نکردن حق و حقوق یکدیگر است و حتی در اسلام بسیار به این مورد توجه شده است در بسیاری از موارد «حق الناس» بالاتر از «حق الله» و باید مورد توجه قرار بگیرید، قوانین متفاوتی در این راستا تصویب شده که باید اجرایی شود.

نماینده مردم درمجلس دهم ادامه داد: سرقت ادبی و هنری  چندان مشهود نیست و  نیاز به تطبیق و بررسی دارد بسیاری از خوانندگان متوجه آن نمی‌شوند و از طرفی  برخی از این قوانین بازدارندگی لازم را ندارند؛ دولت، مجلس و وزارت ارشاد بر روی اجرای قوانینی که تصویب شده و تصویب قوانین مورد نیاز تمرکز کنند ولی مهمتر از قانون مالکیت فکری نهادینه شدن  فرهنگ احترام  و رعایت حقوق یکدیگر  است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تصویب چنین لوایحی باید از کارشناسان و متخصصان همان صنف بهره‌گیری کنیم؛ در حوزه فرهنگ با اهالی فرهنگ در حوزه هنرمندان با اساتید و پیشکسوتان این عرصه باید وارد شور و مشورت شد،در بحث مالکیت فکری و معنوی چند بند آن مربوط به کمیسیون فرهنگی بود که تصویب کرده‌ایم و چند بند آن باید در کمیسیون قضایی تصویب شود امیدواریم قانون حمایت معنوی و مادی آثار مولفان و هنرمندان در مجلس دهم به تصویب برسد./