عضویت سازمان در شبکه "پیشگامان پژوهش و نوآوری" سازمان همکاری های اقتصادی (D-8)

سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران به عضویت شبکه "پیشگامان پژوهش و نوآوری" سازمان همکاری‌های اقتصادی (D-8) درآمد.

به گزارش روابط عمومی: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و سه دانشگاه دیگر از سوی مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای عضویت در شبکه" پیشگامان پژوهش و نوآوری" سازمان همکاری های اقتصای (D-8) معرفی شدند.

سازمان همکاری های اقتصادی (D-8) سازمانی بین دولتی متشکل از  هشت کشور اسلامی در حال توسعه شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه است و توجه ویژه ای به بخش خصوصی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار دارد.

سازمان همکاری اقتصادی D-8  توجه عمیق به سیاست های پژوهش و نوآوری دارد و همکاری میان دانشگاه ها را روشی موفق برای تقویت و گسترش نوآوری در اقتصاد می داند و از این رو شبکه "پیشگامان پژوهش و نوآوری"را راه اندازی نموده است. این شبکه در زمینه های کامپیوتر، مهندسی، شیمی، کشاورزی، علوم دامی و گیاهی، زیست، میکروبیولوژی و ... فعالیت می کند.

قابل ذکر است در نهمین اجلاس D-8 که در اکتبر 2017 در شهر استانبول ترکیه برگزار شد، تاسیس مرکز پژوهشی به تصویب رسید و دانشگاه بین المللی D-8  در شهر همدان با هدف ارتقای فعالیتهای پژوهشی و نوآوری در میان کشورهای عضو تاسیس شد.

هدف از راه اندازی شبکه" پیشگامان پژوهش و نوآوری"(D-8 NPRI) گرد هم آوردن محققان، موسسات پژوهشی دولتی و نیمه دولتی، موسسات پژوهشی صنعتی  و تبادل برنامه پژوهشی میان دانشگاه ها در کشورهای عضو D-8 و دانشگاه بین المللی D-8 است. این شبکه سطح نوآوری را در کشورهای عضو D-8 گسترش داده و رشد اقتصادی برای توسعه پایدار در منطقه D-8 را فراهم می آورد.