افتتاح سامانه ارزيابي اختراعات و نوآوري ها

سامانه ارزيابي اختراعات و نوآوري ها در نمايشگاه هفته پژوهش و فناوري توسط وزير علوم تحقيقات و فناوري افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی مدیر، کل دفتر مالکیت فکری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی گفت: این سامانه به منظور ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع و اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده، به صورت حرفه ای برای اولین بار در ایران راه اندازی شده و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی در این زمینه، بازوی علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محسوب می شود. 

دکتر 'انور شلماشی' درباره ویژگی های این سامانه توضیح داد: افراد می توانند با ورود به این سامانه در کمترین زمان ممکن و از هرنقطه جغرافیایی ایران و دنیا بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانند اظهارنامه اختراع خود را در سامانه ثبت کنند و نیازی به مذاکره و مراجعه حضوری نخواهند داشت. 

وی افزود: داوران ما هم در زمینه بررسی استعلام هایی که از اداره ثبت اختراعات می آید در همین سامانه، ارزیابی طرح های اختراعی را انجام می دهند. 

شلماشی، حذف برخوردهای سلیقه ای را از مزایای ویژه این سامانه برشمرد و گفت: یکی از بزرگترین دغدغه های مخترعان و ما، ارزیابی یکسان اختراعات بود که خوشبختانه در این سامانه، یک رئیس جمهوری و یک فرد عادی در ارزیابی اختراعاتشان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند چراکه در زمان داوری و ارزیابی اختراع، نام فرد ارائه دهنده اثر، مخفی می ماند و شاخص ها برای همگان به صورت یکسان اعمال خواهد شد. 

عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ادامه داد: سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها از ظرفیت بالایی برخوردار است و به تعداد جمعیت کشور می تواند کاربر داشته باشد و تمام دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند زیرمجموعه این سامانه باشند. 

وی تسریع در پاسخگویی به تقاضای ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع را از دیگر مزایای این سامانه عنوان کرد و گفت: مخترعان در مرحله ای که اظهارنامه اثر خود را از اداره ثبت اختراعات گرفته اند می توانند وارد سامانه شوند تا کار ارزیابی اختراعات همتراز استانداردهای اروپایی و بسیار سریع انجام شود. 

شلماشی خاطرنشان کرد: پیش از این، فرآیند ارزیابی اختراعات در کشور بعضا دو تا سه سال به طول می انجامید که با راه اندازی این سامانه، مدت زمان انجام فرآیند بین 4 تا 6 ماه خواهد بود و در آینده نزدیک، این زمان کوتاه تر خواهد شد. 

وی یادآور شد: استاندارد کشور دانمارک برای ارزیابی اختراعات، 3 تا 6 ماه است و تمام تلاش ما این است که حتما این زمان را به 3 ماه کاهش دهیم. 

مدیرکل دفتر مالکیت فکری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده را از دیگر ماموریت ها و کارکردهای این سامانه ذکر کرد و گفت: با توجه به دستور وزیرعلوم، ما ارزیابی های اختراعات را هم انجام می دهیم زیرا همه اختراعات از نظر ارزش در یک سطح نیستند و ما برای اولین بار در کشور در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی این کار را آغاز کرده ایم. 

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مزایای این سیستم، نقش آن در حذف کاغذ و جلوگیری از قطع درختان و کمک به حفظ محیط زیست است. 

به گفته شلماشی، بخش های دیگری همچون اعتبار سنجی در حوزه های پژوهشی، حمایت از اختراعات و شرکت های دانش بنیان نیز در سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها پیش بینی شده است. 

متقاضیان می توانند با مراجعه به پایگاه http://patent.irost.org وارد سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها شوند.