تلاش محققان کشور برای کشف دنیای گلسنگها/ تولید آنتی بیوتیک از گلسنگها

"پروژه آنلاین سازی مایکوتای گلسنگی ایران" از سوی محققان طراحی شده که هدف عمده آن توسعه و بومی سازی مطالعات قارچ شناسی-گلسنگ شناسی در کشور و تشویق دانشجویان به یادگیری آسان گلسنگها است.

پروژه تحقیقاتی با عنوان "پروژه آنلاین سازی مایکوتای گلسنگی ایران" از سوی محققان طراحی شده که هدف عمده آن توسعه و بومی سازی مطالعات قارچ شناسی-گلسنگ شناسی در کشور و تشویق دانشجویان به یادگیری آسان گلسنگها است.

محمد سهرابی- مجری طرح مایکو-لیک (گلسنگ-قارچ) در گفتگو با خبرنگار مهر، زمینه مطالعات خود را بر روی  گلسنگ های بومی ایران ذکر کرد و گفت: گلسنگ ها موجوداتی هستند که ازهمزیستی گروهی از قارچها با جلبک ها و سیانوباکتری ها تشکیل می شوند. این رابطه همزیستی و پدیده گلسنگی شدن یکی از پر رمز و رازترین روابط  شناخته شده در جهان خلقت است که هنوز با پیشرفت علم بخش بزرگی از سئوالات دانشمندان زیست شناسی در این ارتباط بی پاسخ مانده است.

وی از لحاظ تخصصی گرایش گلسنگ شناسی را زیر شاخه ای از علم قارچ شناسی دانست و افزود: گلسنگ شناسی به معنی واقعی در ایران قدمت چندانی ندارد و اولین مطالعات در سالهای 1368 تا 70 توسط یکی از دانشجویان زیست شناسی در دانشگاه تربیت معلم تهران انجام شد در عین حال جمع آوری گلسنگ های ایران تاریخی به درازای جمع آوری اولین گیاهان از خاک ایران دارد که در حدود 200  سال پیش بوده است.

این محقق یاداور شد: در خبرنامه گلسنگ شناسان انگلستان مقاله ای چاپ شد که در آن محمد بن زکریای رازی جزء اولین  ایرانی ها بوده که گلسنگ ها را به صورت آنتی بیوتیک استفاده کرده است تا جایی که نام  گلسنگ USNEA را که به ریشه عربی متون نوشته شده در کتاب رازی ربط می دهند. 

 

تعیین میزان آلودگی های زیست محیطی از طریق گلسنگها


مجری طرح مایکو-لیک به بیان اهمیت علم گلسنگ شناسی پرداخت و یاداور شد: گلسنگ ها جزء موجودات نشانگر و بسیار قابل اعتمادی هستند که به وسیله آنها می توان میزان آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیت بشر را مطالعه کرد به گونه ای که ضریب پاکی هوا براساس مطالعه درصد فراوانی گونه های گلسنگی و شرایط و نیاز اکولوژی آنها برآورد می شود.
 

سهرابی با اشاره به افزایش آلودگی ها در شهرهای بزرگ ایران ادامه داد: این امر سبب شده است تا تنوع و فراوانی گونه های مقاوم گلسنگها به آلودگی هوا در مناطقی از شهر تهران و اطراف آن در معرض تهدید جدی قرار گیرند و حتی در برخی از نقاط شهر پدیده "بیابان گلسنگ" ایجاد شود.
 

این محقق با اشاره به نقش گلسنگها در تخریب آثار باستانی، اضافه کرد: این موجودات نقش مهمی در تولید خاک دارند به این ترتیب که گلسنگها در طبیعت بر روی سنگ ها و صخره ها  رشد و نمو می کند و به مرور زمان طی فعل و انفعالاتی آن را  به خاک تبدیل می کنند از این رو زمانی که این موجودات بر روی آثار باستانی رشد می کنند منجر به تخریب آنها می شوند از این رو شناخت این میکروارگانیزمهای مخرب حائز اهمیت است.
 

سهرابی همچنین به نقش گلسنگها در کاهش خسارات ناشی از سیلابها  و بادها اشاره کرد و ادامه داد: گلسنگ ها  به همراه  خزه ها و گروهی از جلبک ها  یک لایه  نسبتا  سفتی  تشکیل می دهند که به هنگام باران شدید از شستشوی  سطحی  خاک جلوگیری کرده و از تشکیل سیلاب اولیه جلوگیری می کنند ضمن آنکه در برابر باد نیز مقاوم هستند و از روان شدن ماسه های سطحی تا حدودی می کاهند همچنین اگر بذر گیاه بیابانی بر روی این لایه قرار گیرد، امکان جوانه زنی سریع تری را دارد.