بومی‌سازی، طراحی و ساخت دمنده گریز از مرکز واحد 108 مجتمع گاز پارس جنوبی

به سفارش مجتمع گاز پارس جنوبی و توسط یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری سازمان محقق شد.
به همت واحد تحقیق و توسعه شرکت نیکا کمپرسور در مجتمع تحقیقاتی عصر انقلاب از این پس ساخت دمنده‌های گریز از مرکز واحدهای پالایش گاز امکان‌پذیر شده است.

در راستای تأمین نیاز واحدهای پالایش گاز کشور و به همت واحد تحقیق و توسعه یک شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، نخستین بار دمنده صنعتی گریز از مرکز برای واحد 108 مجتمع گاز پارس جنوبی بومی سازی، طراحی و ساخته شد. این دمنده از این پس جایگزین دمنده‌های مدل لوب خواهد شد.

با توجه به مشکلات دمنده­های نوع لوب از جمله خرابی زودهنگام یاتاقان­ها بدلیل تغییر ویسکوزیته روغن در اثر افزایش دما، برخورد و له­شدگی لبیرنت سیل­ها و درنتیجه افت عملکرد دمنده، سایش و افزایش Backlash در دنده­ها و در نتیجه عدم ایجاد فشار و جریان هوای مورد نیاز، شکستگی کوپلینگ­ها و خروج اضطراری پی­درپی دمنده، ترک خوردگی پوسته در محل نازل­های ورودی و خروجی بدلیل ارتعاشات و ایجاد خستگی LFC و HFC و خاموشی­های مکرر، این­شرکت با رعایت تمامی الزامات استاندارد API, IPI و با در نظر گرفتن شرایط محیطی محل نصب، اقدام به طراحی دمنده­هایی از نوع گریز از مرکز نموده است که عملکرد بسیار پایا و مطلوب داشته و با حداقل نیاز به تعمیرات و نگهداری نقش مهمی در پایداری تولید ایفا می­نمایند.