درباره کنفرانس

پیام رِئیس کنفرانس (دکتر حسن زمانیان)

با استعانت از پروردگار متعال و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص گسترش دانش و پژوهش مورد نیاز کشور  و گسترش اقتصاد دانش بنیان مفتخریم که در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران میزبان نخبگان دانشگاه، مراکز پژوهشی و صنعتگران حوزه کاتالیست کشور برای برگزاری سومین دوره کنفرانس کاتالیست هستیم. برگزاری  همایش ها یکی از راهکارهای موثر برای ارائه  و توسعه پژوهش ها و فناوری های بدیع در زمینه های مختلف علمی است که قطعا زمینه رشد  تولید محصولات دانش بنیان در آن حوزه را در کشور فراهم می آورد.در جهت تحقق این هدف ارزشمند فرصت را غنیمت شمردیم تا با همت و همکاری دانشمندان، دانشجویان و صنعتگران  حوزه کاتالیست کشور با برگزاری سومین  کنفرانس کاتالیست به ایجاد عرصه ای  برای هم افزایی، تبادل اندیشه ها و ارتقاء و گسترش دانش و فناوری و همچنینن  بررسی چالش ها و موانع پیش روی صنایع و شرکت های دانش بنیان تولیدکننده کاتالیست و ارائه راهکارهای قابل اجرا، مبادرت ورزیم.امیدواریم که برپایی هرچه باشکوه تر این کنفرانس با همکاری و همیاری جامعه علمی و صنعتی کشور بتواند گام موثری در جهت بهبود و پیشرفت صنعت دانش بنیان کشور و ارتقاء پژوهش های کاربردی و اجرای طرح های فناورانه در راستای رفع نیازهای کشور در حوزه کاتالیست باشد.

پیام دبیر علمی کنفرانس (دکتر مریم رنجبر)

بازار جهانی کاتالیست با توجه به رشد چشمگیر دانش بشری در زمینه ساخت انواع جدید  و کارآمد کاتالیستها،  به طور قابل ملاحظه ای در حال تغییر است و نیاز است صنعت کاتالیست همگام با دانش جدید پیش برود.  در حال حاضر کاتالیستها  در صنعت  به سرعت در  حال جایگرین شدن با کاتالیستهایی با  کارایی بالاتر و ارزانتر هستند. از آنجایی که منابع جهانی تولید کاتالیستها  محدود است، یکی از مسائل مهم، بازیافت کاتالیستهای مستعمل است. ساخت کاتالیستهای سازگار با محیط زیست نیز از اهمییت بالایی برخودردار است. بیشرین سهم مصرف کاتالیست در بازارهای صنایع پالایش نفت، محیط زیست، صنایع پتروشیمی و شیمیایی پلیمری است. جالب است که جایزه نوبل شیمی در سال 2021  نیز، به روشی مبتکرانه و سبز برای ساخت مولکولهای اورگانو کاتالیست نا متقارن اختصاص یافته است. این روش برای ساخت انواع ترکیبات از جمله داروها و آفت کش ها بدون آسیب به محیط زیست و سلامت موجودات زنده، بسیار موثر است. اکنون در سال 1401  که برابر با  سال  2022  میلادی است، و سال علوم پایه نام گرفته است، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران مفتخر است که با همراهی و مساعدت مجموعه ی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران،  و با حمایت و مشارکت انجمن  شیمی ایران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، سومین کنفرانس کاتالیست ایران را برگزار کند. سومین کنفرانس کاتالیست ایران قصد دارد اجتماع علمی گرم و صمیمی شامل متخصصان صنایع، پژوهشگران، محققان، دانشجویان، کارشناسان، و شیمی دانان این حوزه به وجود آورد که از این طریق شرکت کنندگان بتوانند یافته های علمی و تجربیات خود را با هم به اشتراک بگذارند. لذا از کلیه اساتید، صنعتگران، دانشجویان، کارشناسان و پژوهشگران دعوت به عمل می آید تا با ارائه آخرین دستاوردهای خود موجب پر بار شدن هر چه بیشتر این کنفرانس گردند. دبیر خانه ی کنفرانس آمادگی هر گونه همکاری را با مشارکت شما عزیزان دارد. امید است با همکاری شما خوبان، گامی در جهت پیشبرد صنایع و دانش کاتالیست در کشور عزیزمان برداریم.

پیام دبیر اجرایی کنفرانس (دکتر راضیه حبیب پور)

ضمن ابراز خرسندی از میزبانی برگزاری سومین کنفرانس کاتالیست انجمن شیمی ایران توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، این فرصت را مایه مباهات و خرسندی دانسته که با همکاری و مساعدت اعضاء هیات علمی پژوهشکده فناوری های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، انجمن شیمی ایران، پیش کسوتان، متخصصان و صنعتگران گرامی به برپائی هر چه باشکوه تر این کنفرانس همت نمائیم. دست اندرکاران کمیته اجرایی سومین کنفرانس کاتالیست انجمن شیمی ایران، برآنند تا با استعانت از خداوند متعال و برکت حضور پژوهشگران، متخصصان و صنعتگران کشور گامی در مسیر نشر و اشتراک دستاوردهای علمی و صنعتی فرزندان این مرز و بوم بردارد. امید است با مشارکت و مساعدت شما بزرگواران در انجام این مهم، توفیق خدمت یابیم.