جمعه 3 اسفند 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

با صدور حکمي از سوي وزير علوم، تحقيقات و فناوري انجام گرفت

انتصاب عضو هيات علمي سازمان به رياست مرکز منطقه‌اي انتقال علوم و فناوري اتحاديه حاشيه اقيانوس هند

  • جمعه 26 مرداد 1397
  • 1246

طي حکمي از سوي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، خانم دکتر طاهره ميرعمادي به رياست مرکز منطقه ­اي انتقال علوم و فناوري اتحاديه حاشيه اقيانوس هند (IORA-RCSTT) منصوب شد.

طي حكمي از سوي وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، خانم دکتر طاهره میرعمادی به ریاست مرکز منطقه ­ای انتقال علوم و فناوری اتحادیه حاشیه اقیانوس هند (IORA-RCSTT) منصوب شد.

   خانم دکتر میرعمادی دانشیار سیاستگذاری علم و فنآوری بوده و هم اكنون رئیس گروه سیاستهای علوم و فناوری پژوهشکده مطالعات فناوري‌هاي نوين سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران مي‌باشد.وی دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه تهران، فوق لیسانس اقتصاد بین الملل از دانشگاه سوربون فرانسه و دکترای روابط بین الملل از دانشگاه تربیت مدرس است. دکتر میرعمادی دارای 38 مقاله چاپ شده در نشریات پژوهشی داخل و خارج در حوزه دیپلماسی علم و فناوری، همکاریهای بین المللی و سیاستگذاری نوآوری بوده و تا كنون دو کتاب تالیفی از وی با عناوين "مقدمه ای بر دیپلماسی علم و فناوری" و "مبانی حقوق ملی و حقوقی در فضای تبادل اطلاعات" منتشر شده است.

     دکتر میرعمادی در سال 1392 مرکز پژوهشهای سیاستگذاری و دیپلماسی علم و فناوری را در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی تاسیس نموده و با امضای تفاهمنامه‌اي با معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه، در اين حوزه به تربیت محقق در سطح دکتری و پسا دکتری پرداخت.

     شايان ذكر است اتحادیه همکاریهای حاشیه اقیانوس هند (IORA) در سال 1997 تشکیل شده و در حال حاضر شامل 21 عضو از جمله ایران، استرالیا، هند، آفریقای جنوبی، اندونزی و مالزی و نيز 7 شریک گفتگویی شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، مصر و ترکیه مي‌باشد. این اتحادیه دارای آژانسهای تخصصی گوناگوني بوده که يكي از مهمترین آنها، مرکز منطقه ای انتقال علوم و فناوری (RCSTT) می باشد. این مرکز با امضای تفاهمنامه ای بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و IORA در سال 1387 تشکیل شده و مقر آن نيز در ایران - سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران مي‌باشد.

     لازم بذكر است مرکز منطقه ای انتقال علوم و فناوری به عنوان یک آژانس تخصصی بین منطقه ای می تواند سکوی مهمی برای اجرای اهداف دیپلماسی علم و فناوری و گسترش شبکه های همکاری دانشی بین المللی محققان ایرانی باشد. از جمله ابزارهای سیاستی که براي نيل به اهداف مذكور از سوي اين مركز بكار گرفته مي‌شود مي‌توان به مواردي نظير اجراي پروژه های تحقيقاتي چند جانبه، کارگاههای آموزشی مشترک و همچنين ایجاد بانک‌هاي اطلاعاتي مشترک اشاره نمود.


 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27