سه شنبه 6 فروردین 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت:

توانمندسازي توليد و توسعه اشتغال پايدار؛ راه‌حل اساسي شکوفايي اقتصادي است

  • یکشنبه 13 اسفند 1396
  • 1699

نشست مشترك وزارت صنعت، معدن و تجارت در سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران انجام شد.

به گزارش روابط عمومي، دكتر برات قباديان، معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه كار گروه مشورتي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران حضور يافت.

 

در ديدار روز گذشته معاون پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت با رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعت ايران، اعضاي هيئت رئيسه و شوراي مشورتي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران، مهم‌ترين مأموريت‌هاي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در زمينه توسعه و حمايت از فنّاوري در حوزه‌هاي زيست‌فناوري، فناروي‌هاي شيميايي، كشاورزي، مواد و متالورژي، فنّاوري‌هاي‌ ماهواره، شبكه علمي كشور و طرح‌هاي كلان برشمرده‌شد.

 در اين نشست دكتر قباديان به اهداف هزاره سوم و توسعه پايدار اشاره كرد و گفت: در انقلاب صنعتي چهارم در بحث اهداف توسعه پايدار مرتبط با ماموريت‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و همچنين مراكز تحقيقاتي و پژوهشي چون سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران اشاره كرد.

 وي اظهار داشت: حوزه‌هاي مطرح در اين انقلاب صنعتي بسيار جدي است و از جمله آنها آلودگي‌هاي زيست محيطي، كشاورزي هوشمند، سلامت هوشمند و شهر هوشمند است.

 وي دستاوردهاي بهره‌گيري از انقلاب صنعتي را برشمرد و افزود: توليد محصولات جديد و متنوع، افزايش بهره‌وري، رقابت‌پذيري، امكان ايجاد مدلهاي كسب و كار و كاهش زمان عرضه محصولات از جمله دستاوردهاي انقلاب صنعتي چهارم است.

قباديان چالش‌هاي ناشي از عدم ورود به حوزه انقلاب صنعتي چهارم در كشور را كاهش بهره‌وري توليد، كاهش رضايت مصرف‌كنندگان، عدم امكان حضور در بازارهاي جهاني، كاهش صادرات، عقب ماندگي و ورشكستگي صنايع، افزايش بي‌رويه هزينه‌هاي توليد و قيمت تمام شده و كاهش كيفيت محصولات و كاهش فروش دانست.

 معاون پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت معضلات اقتصادي ايران در حوزه بازار كار را شرح داد و اظهار داشت: ساختاري شدن نرخ بيكاري، سطح پايين سرمايه‌گذاري فضاي نامساعد بازار كسب و كار، محدود بودن نياز بازار به افراد با تحصيلات عالي، بالابودن هزينه‌ ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد براي دانش‌آموختگان از جمله معضلات بازار اقتصادي ايران است.

 وي بيان كرد: كشور ايران نيازمند تحول اساسي در اقتصاد دانش‌بنيان است و طرح تحول در راستاي انقلاب صنعتي چهارم و دانشگاه نسل سوم صورت مي‌پذيرد و راه‌حل اساسي در اين خصوص توانمندسازي توليد و توسعه اشتغال پايدار است.

 دكتر قباديان اظهار داشت: شكل‌گيري واحدهاي تحقيق و توسعه در بنگاه‌هاي صنعتي گام نخستي است كه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران مي‌تواند محوريت اين مهم را بر عهده گيرد و در گام بعدي دانش‌بنيان كردن محصولات است كه هدف توسعه صادرات محصولات است كه رديف بودجه جديدي نيز در اين زمينه گرفته‌شده‌است.

 وي در خصوص اهداف طرح توسعه اشتغال پايدار (تاپ) گفت: توانمندسازي، توسعه دانش‌بنيان بنگاه‌هاي صنعتي، معدني و تجاري موجود و ايجاد اشتغال پايدار از جمله اين اهداف است و دامنه پوشش آن نيز استادان دانشگاه، دانشجويان ارشد و دكتري و دانش‌آموختگان دوره‌ كارشناسي ارشد، و دكتري و موسسات آموزش عالي‌ كشور است.

 وي با بيان اين مطلب كه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران مي‌تواند پيش قراول اين امر باشد و سكان اصلي را در شكل‌گيري طرح داشته باشدگفت: اين سازمان با توجه به جايگاه و مرتبه علمي كه در سطح كشور دارد از لحاظ قانوني نيز براي اجراي طرح توسعه اشتغال پايدار جايگاه و وجهه لازم را دارد.

در پايان نشست تبادل‌نظر و هم انديشي در قالب ارائه پيشنهادات در رابطه با موضوع جلسه از سوي اعضاي حاضر انجام شد/ج.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27