سه شنبه 6 فروردین 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

وزير علوم تحقيقات و فناوري در مراسم جشنواره سي‌ و ‌يكمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي:

توسعه پايدار در گرو حرکت پرشتاب توسعه فناوري و تعامل بين دانشگاه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي است

  • یکشنبه 6 اسفند 1396
  • 1216

توسعه فناوری‌های نوین و ایجاد زمینه‌های توسعه فنی در بخش‌های مختلف اقتصادی با فراهم شدن زمینه‌‌های همکاری بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های‌اجرایی و بخش‌های اقتصادی دریچه‌های جدیدی را در توسعه پایدار خواهد گشود.

دکتر منصور غلامی اظهار داشت: در 40 سال گذشته بیش از 375 هزار مستند علمی از طرف دانشمندان ایرانی در جهان ثبت شده و امروز کشورمان در رتبه اول رشد علمی در منطقه و رتبه شانزدهم در جهان قرار دارد.

 وي بيان داشت: 1.9% مجموع مقالات علمی و 2.9% مقالات پر استناد در جهان متعلق به دانشمندان کشورمان بوده است.

 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز شنبه 5 اسفند 96 در آئین اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت: در سال پیش رو با توجه به بسترهای ایجاد شده و پشتیبانی‌های موجود، صادرات محصولات فناورانه از پارک‌های علم و فناوری کشور از میزان ۲۳۰ میلیون دلار فراتر خواهد رفت.

وي يادآور شد: تاریخ پرافتخار کشورمان پر است از نام دانشمندان و صاحبان علم و اندیشه که هر یک نقطه عطفی درگسترش مرزهای دانش و فناوری در دوران‌‎های مختلف بوده‌اند؛ بزرگانی چون ابن‌سینا، خوارزمی، بیرونی، فارابی، رازی و دیگران.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: امروز در حوزه فناوری‌های جدید 42 پارک علم و فناوری و 90 مرکز رشد در کشور داریم که 4 هزار و 800 شرکت دانش‌بنیان در این پارک‌ها مشغول به فعالیت هستند. صادرات فناورانه کشور نیز امسال از مرز 230 میلیون دلار عبور خواهد کرد.

دکتر غلامی با بیان اینکه حجم مبادلات علمی کشور در 4 سال گذشته رشد چشمگیری داشته است، اظهار داشت: 22% انتشارات علمی دانشمندان کشورمان در عرصه‌های مختلف در 4 سال گذشته با مشارکت بین‌المللی بوده است.

وي عنوان کرد: استقرار بیش از 4 هزار و 700 شرکت در پارک‌های علم و فناوری که یک سوم شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را نیز در خود دارند، ظرفیت بسیار بالایی را در تمامی استان‌های کشور برای پشتیبانی از توسعه پایدار فراهم ساخته است.

وی افزود: پشتوانه اصلی در این توفیقات و افق روشن آینده آن، زیست بوم نوآوری کشور است که از جمع بزرگ اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها که بیش از ۸۰ هزار نفر هستند كه در کنار آنها محققان و دانشجویان به‌خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است.

وزیر علوم بیان کرد: حرکت پرشتاب توسعه فناوری‌های نوین و ایجاد زمینه‌های توسعه فنی در بخش‌های مختلف اقتصادی با فراهم شدن زمینه‌‌های همکاری بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های‌اجرایی و بخش‌های اقتصادی دریچه‌های جدیدی را در توسعه پایدار خواهد گشود.

وی برگزاری چنین جشنواره‌هایی را نشان از پویایی و زایایي زیست بوم فناوری دانست و خاطرنشان کرد: حضور دانشمندان و فناوران از کشورهای دیگر جهان در این مراسم در راستای توجه جامعه علمی کشور به همکاری‌های بین‌المللی و اهمیت توسعه این روابط صورت می‌گیرد.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد: به فضل الهی در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییرات و اثرات بسیار بزرگی در فضای اقتصادی کشور خواهیم بود و از تلاش‌ها و زحمات سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران که مسئولیت برگزاری این جشنواره را از ابتدا تا کنون برعهده داشته و دارند قدردانی مي‌كنم./ج

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27