سه شنبه 6 فروردین 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

نشست خبری سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی برگزار شد

  • دوشنبه 30 بهمن 1396
  • 1344

برگزيدگان جشنواره بين‌المللي خوارزمي 5 اسفند معرفي مي‌شوند.


دبیر علمی سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی با اشاره به ارتقای سطح کیفی طرح های رسیده به این دوره از جشنواره خوارزمی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی ۱۳۳ طرح از دانشمندان ۴۹ کشور جهان و ۳۷۷ طرح از سوی پژوهشگران کشور به دبیرخانه ارسال شد که علاوه بر ارتقای کمی و آماری طرح ها نسبت به سال گذشته رشد کیفی طرح های ارسالی به دبیرخانه در سطح بین المللی حائز اهمیت است.

دکتر مهنازاده افزود: فراخوان این دوره از جشنواره از فروردین تا شهریور ۹۶ اعلام شده بود که طرح‌های ارائه شده توسط ۱۸ کمیسیون تخصصی بررسی شد و در نهایت ۱۰ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی به عنوان طرح‌های برگزیده معرفی شدند.

معاون توسعه فناوري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران به محورهای علمی و گروه های تخصصی مربوط به این دوره از طرح ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این دوره یک طرح بنیادی در رشته فناوری های شیمیایی، ۴ طرح در گروه علوم کاربردی مربوط به حوزه برق و کامپیوتر، معماری وکشاورزی و منابع طبیعی، ۴ طرح در گروه علوم توسعه‌ای در رشته های مکانیک، برق، کامپیوتر و زیست فناوری و یک طرح هم در گروه اختراع و اکتشاف به عنوان طرح‌های برگزیده اعلام شدند.

وی گفت: پنج طرح برگزیده خارجی از کشور‌های استرالیا، چین، آلمان، فرانسه و سوئیس بوده است که در مراسمی که روز شنبه 5 اسفند در محل سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور وزیر علوم و برخی از مسئولان علمی کشور برگزار می شود از آن‌ها تجلیل خواهد شد.

دبیر سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی همچنین درباره حمایت از طرح‌های برگزیده این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی افزود: طرح‌های برگزیده لوح ریاست جمهوری دریافت می‌کنند و به بنیاد ملی نخبگان و صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند تا حمایت‌های لازم از آن‌ها برای تجاری سازی محصولات و طرح‌ها صورت گیرد.

وی درخصوص فراخوان جامع و همه گیر این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی اظهار داشت: در این دوره ضمن تعامل با برگزیدگان خارجی دوره قبل برای انجام داوری و ارزیابی و کارشناسی طرح ها فراخوان به 4 زبان فرانسه، انگلیسی، اسپانیایی و آلمانی به 1000 دانشگاه و مرکز پژوهشی معتبر دنیا ارسال شد.

دکتر مهنازاده طرح های ارسالی به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی خوارزمی را شامل بخش‌هایی چون طرح‌های داخلی، طرح‌های خارجی، طرح‌های ایرانیان مقیم خارج، انتخاب طرح موفق در تولید ملی و برگزیده ویژه دانست و اظهار داشت: طرح‌های پذیرش شده در محورهای پژوهش‌های بنیادی، کاربردی، طرح‌های توسعه‌ای، اختراع و نوآوری در گروه‌های تخصصی مهندسی برق و کامپیوتر، مکانیک،مکاترونیک، فناوری‌های شیمیایی، فناوری نانو، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، فناوری اطلاعات، صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، محیط زیست، علوم پایه، عمران، هوافضا، معماری و شهرسازی و هنر، علوم پزشکی ارائه شده اند.

دبیر علمی سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی با اشاره به طرح برتر تولید ملی بیان داشت: این طرح‌ها از جمله طرح‌های برگزیده دوره‌های قبلی این جشنواره هستند که موفق به تولید انبوه شده‌اند و امسال نیز یک طرح برگزیده موفق در تولید ملی معرفی خواهد شد.

سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی روز شنبه 5 اسفند 96 با حضور مسئولین عالی مرتبه کشور در محل سالن همایش های صدا و سیما ساعت 8 صبح برگزار می شود/ج.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27