سه شنبه 6 فروردین 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

آغاز مشاركت‌هاي علمي و فناوري با موسسه اقتصادي رضوي

  • سه شنبه 24 بهمن 1396
  • 1712

به منظور مشارکت آستان قدس رضوی در اجراي پروژه‌های تحقيقاتي و فناوري با سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نشست مشتركي برگزار شد.

به منظور مشارکت آستان قدس رضوی در اجراي پروژه‌های تحقيقاتي و فناوري با سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نشست مشتركي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي، مشاور قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و مدیر رصد، پایش و آینده‌پژوهی شورای انقلاب فرهنگی و مسئول حمایت از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در آستان قدس رضوی در نشستي مشترك با رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در خصوص فراهم آوردن مقدمات انعقاد توافق‌نامه مشترك همكاري‌هاي علمي و فناوري به گفتگو نشستند.

دکترعموعابديني درخصوص بسترهاي موجود براي همكاري‌هاي علمي در آستان قدس رضوي اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ريزي‌هايي كه در اين خصوص صورت گرفته‌است از متخصصين و پژوهشگراني كه در مراكز پژوهشي وجود دارند با عنوان طرح خادم‌ياري استفاده مي‌شود.

وي افزود: مؤسسه سازمان اقتصادي رضوي كشور به همين منظور شكل گرفت كه از تمام رشته‌ها و شاخه‌ها و تخصص‌ها عضو اين موسسه شدند تا گام‌هاي خوبي در اقتصاد دانش‌بنيان در كشور برداشته شود.

دكتر عموعابديني در خصوص اقدامات سازمان اقتصادي رضوي اظهار دشت: 70 شركت و مؤسسه دانش‌بنيان كه بيش از 50% از سهام آن‌ها متعلق به آستان قدس است در اين سازمان عضو هستند كه با اهداف استراتژي محوري به فعاليت‌ خود ادامه مي‌دهند كه در بخش‌هاي فناوري‌هاي محصول محور اقتصادي، دبيرخانه كميته خادمان، دبيرخانه توسعه شركت‌ها و كسب و كارهاي دانش‌بنيان مشغول به كارند.

وي در خصوص حوزه‌هاي تخصصي كه قابليت مشاركت در همكاري‌هاي مشترك با سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران را دارند گفت: زمينه‌هاي همكاري‌ مشترك بر اساس نيازهاي مؤسسه عبارتند از فناوري‌هاي زيستي، مواد پيشرفته و نانو، سخت‌افزار برق و الكترونيك، ماشين‌آلات پيشرفته، فناوري‌هاي آب، انرژي‌هاي نو، حوزه‌هاي زيستي، محصولات خون، صنايع خلاق، ايجاد مراكز درماني پيشرفته و بيماري‌هاي صعب‌العلاج و نيز صنايع غذايي و كشاورزي از جمله حوزه‌هاي تخصصي اين موسسه است كه مي‌توان براي اجراي طرح‌هاي مربوط به اين حوزه‌ها مشاركت نمود.

دكتر حاج‌حسيني، رئيس پژوهشكده مطالعات فناوري‌هاي نوين سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران ضمن ارائه گزارش پیشرفت پروژه کاربرد علم به ارائه مدل‌هاي فناروي در سه كشور آلمان، ژاپن و تايوان به سياست‌هاي نوآوري دولت‌ها در سه بخش پرداخت و اظهار داشت: توليد علم، اشاعه و ترويج آن و بهره‌برداري از جمله سياست‌هاي دولت‌ها در بخش نوآوري است كه در اين ميان ضعف نهادهاي ميانجي فناوري در كشور منجر به ضعف در بخش بهره‌برداري شده است.

وي افزود: تمركز مطالعات ما در اين مرحله بر روي ساختارها و فرآيندهاست كه با ايجاد قوانين و رويه‌هاي انگيزشي اين تعاملات با تمركز بر ارتباط صنعت و دانشگاه قدرت مي‌گيرد.

در اين نشست همچنين توانمندي‌هاي موجود در 7 پژوهشكده سازمان ارائه شد و درخصوص دستاوردهاي مهم سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران همچون ساخت تونل باد، ساخت 5 نسل دستگاه‌هاي همودياليز، ايجاد خط توليد بيوانرژي و ساير فرآورده‌هاي ميكروآلگ، اجراي طرح كنترل مالاريا، پايلوت توليد بيوپليمرهاي تثبيت كننده ريزگردها، پايلوت آب شيرين‌كن‌ با نوآوري و ايجاد مركز بين‌المللي تحقيقات پزشكي پروفسور سميعي توضيحاتي ارائه شد.

در اين ديدار در خصوص نحوه مشارکت آستان قدس رضوی در پروژه‌های سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران تبادل‌نظر صورت گرفت كه در توافق‌نامه‌اي كه به همين منظور منعقد خواهد شد جزئيات مشاركت و همكاري‌هاي علمي و فناوري في‌مابين تدوين مي‌شود.

در اين ديدار از برخي شركت‌هاي مستقر در مركز رشد واحدهاي فناور سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران بازديد به عمل آمد.#

 

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27