چهارشنبه 21 آذر 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

سومين جلسه کارگروه مشورتی بررسي آسيب‌هاي سازماني برگزار شد

  • یکشنبه 12 آذر 1396
  • 1282

مهم‌ترین آسیب‌های پیش روی سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران بررسي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي، سومين نشست كارگروه مشورتي بررسي و ارائه راهکارها برای برون رفت از آسیب‌هاي موجود برگزار شد.

در جلسه صبح امروز مشاور رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران و اعضاي كارگروه مشورتي، معاون منابع انسانی اداره کل امور اداری وزارت، معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری، مدیرکل امور اداری، رئیس اداره انتصابات و ترفیعات و معاون مدیر کل بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري حضور داشتند.

 بهزاد محمدی نژاد، مشاور رئيس سازمان پژوهشهاي علمي وصنعتي ايران با اشاره به ضرورت آسيب‌شناسي وضعيت پيش‌روي و ارائه راه‌كارهاي برون رفت از اين آسيب‌ها اظهار داشت: در اين خصوص ضروري است از افراد مؤثر در فناوري و توسعه فناوري كشور دعوت به عمل‌ آيد تا معيارها و سنجه‌هاي اين آسيب‌ها شناسايي شده و راه‌كارهاي صحيحي نيز براي خارج شدن از آن ارائه شود.

وي افزود: اين مهم زماني محقق خواهد شد كه نتايج و پيامدهاي حاصل از فعاليت‌هاي سازمان‌ها به درستي ديده شود و بر اساس موازين قانوني و نه معيارهاي عاطفي و احساسي به آسيب‌شناسي آن‌ها پرداخته شود.

مشاور رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران با بيان اين مطلب كه نمي‌توان با فضاي فكري شخصي و سليقه‌اي به بررسي مشكلات پيش روي پرداخت، ياد‌آور شد: اولين قدم‌هاي مؤثر در اين راه پيش‌برد اهداف اساس‌نامه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران و اجراي كامل موازين قانوني در اين مسير است.

وي افزود: براي مؤسسات پژوهشي، مطابق اسناد بالادستي مأموريت‌هاي خاصي تعريف مي‌شود و اين مأموريت‌ها بنابر تغييرات مديريتي در سطوح بالا تغيير مي‌كنند.

در اين نشست درخصوص مباحث جامعه‌شناختي سازماني، ماموريت‌ها، ساختارها و اساس‌نامه‌هاي مشابه و نيز تدوين و اجراي فرآيندها، كار و تأمين بودجه و نيروي انساني بر اساس الگوهاي كشوري و دنيا بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

دكتر مرادي، معاون منابع انسانی اداره کل امور اداری وزارت علوم، تحقيقات و فناوري انواع بحران‌هاي موجود در سطوح سازماني را برشمرد و اظهار داشت: بحران اساس‌نامه، بحران ساختار و تشكيلات، بحران فرآيندها، بحران بودجه، بحران نيروي انساني، بهر‌وري، فرهنگ، رفاه و بحران نخبگان از جمله آسيب‌هاي پيش‌روي سازمان‌هاي پژوهشي است و ما به ناچار وارث اين بحران‌ها هستيم و مديران مختلف نيز بر اساس تشخيص خود و با نگاه ويژه خود به اين بحران‌ها هر كدام را انتخاب و بر روي آنها برنامه‌ريزي و تمركز مي‌كنند.

دكتر سنجابي، عضو هيئت علمي پژوهشكده كشاورزي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران به طبقه‌بندي آسيب‌ها پرداخت و اظهار داشت: آسيب‌ها دو گونه‌اند، آسيب‌هاي ساختاري و آسيب‌هاي اجرايي و عملياتي.

وي افزود: در مباحث مديريتي اگر قرار است در موضوع فناوري كار شود بايد با مباحث مديريتي در سطح كشور و دنيا آشنا شد و فقدان مأموريت‌ها و نقش‌هاي كلان با توجه به برنامه‌هاي توسعه ششم را تا حد زيادي جبران كرد.

مدير گروه دام و طيور پژوهشكده كشاورزي و دبير شبكه تجاري‌سازي ياد‌آور شد: همچنين يكي ديگر از آسيب‌هاي موجود فقدان تعاملات قوي با مجلس است كه اگر در برهه‌اي اين تعاملات نيز قوي بوده با تغيير مديريت‌ها و در پي آن نگرش‌ها جايگاه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نيز در اين تعاملات به طور كلي حذف شد.

دكتر سنجابي افزود: همينطور حذف اجراي طرح‌هاي نيمه‌صنعتي از ماموريت‌هاي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران و انتقال بودجه آن به پارك‌هاي علم و فناوري از ديگر آسيب‌هاي وارد شده به اين سازمان بود.


وي فقدان ساختار تشكيلاتي براي توسعه فناوري و تجاري سازي را مهم دانست و افزود: توسعه تجاري‌سازي و فناوري در سايه ارتباطات تحقيقاتي و دانشگاهي بين‌المللي محقق مي‌شود، همچنانكه پيش از اين نيز در برخي مقاطع مديريتي اين ارتباطات بين‌المللي به شكل قابل توجهي در روند رشد و توسعه فعاليت‌هاي پژوهشي و فناوري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نمود پيدا كرده‌بود.

خانم دكتر هجراني، معاون مدیر کل بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران بازوي فناوري وزارت علوم است اظهار داشت: مباحثي در اين خصوص مي‌بايست مطرح شود از جمله تعيين مأموريت‌هايي كه وزارت علوم بر عهده اين سازمان قرار داده‌است، آسيب‌شناسي وضع موجود و اصلاح اساس‌نامه، شناسايي وضع موجود بر اساس مأموريت‌ها و ساختارها و ظرفيت‌هاي فعلي و تطبيق آن با مصوبات قبلي.

وي افزود: سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران بازوي فناوري وزارت علوم است و با توجه به وجود ظرفيت‌هاي بالا و بي‌نظيري كه در اين سازمان وجود دارد از جمله نيروهاي متخصص، محقق و اساتيد بلند پايه پژوهشگر، پيشنهاد مي‌شود جلسه‌اي با حضور دكتر برومند، معاون محترم پژوهشي وزارت علوم در خصوص بررسي راه‌كارهاي موجود و شناسايي مشكلات فعلي و بازگشت به ساختار و تشكيلات اساس‌نامه قبلي برگزار شود.

دكتر نسرين معظمي، استاد تمام بازنشسته پژوهشكده بيوتكنولوژي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايرن و سخنران مدعو اين جلسه درخصوص نحوه شكل‌گيري سازمان و تغييراتي كه طي 37 سال از تأسيس سازمان اعمال شده‌‌است سخن گفت.

وي مهمترين دستاوردهاي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نام برد و به بررسي تاريخچه، فعاليت‌ها، ظرفيت‌ها، مأموريت‌ها، ساختارهاي حمايتي و برنامه‌هاي اجرايي و شاخص‌هاي اصلي محوله در بخش فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پرداخت.

وي همچنين از ميزان بودجه پژوهشي بر اساس برنامه‌، تعداد متوسط نوآوري، بودجه پژوهشي، ثبت پتنت و صدور ليسانس در سال، اسناد ملي، فرصت‌ها، چالش‌ها و نقاط ضعف و دلايل تعيين ماموريت مراكز پژوهشي در كشورهاي مختلف جهان سخن گفت.

در اين نشست پيشنهاد ارائه شرح فعاليت‌ها و توانمندي‌هاي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در سطح شوراي معاونين وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مطرح شد.
گفتني است پيشنهاد تشكيل کارگروه مشورتی بررسي آسيب‌هاي سازماني از سوي دكتر فتح‌اله مضطرزاده، رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران ارائه و احكام جداگانه‌اي براي اعضاي شورا صادر شد.#

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27