شنبه 2 تیر 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

بهره برداری از نسل سوم شبکه علمی کشور

  • یکشنبه 11 تیر 1396
  • 1027

نسل سوم شبکه علمی ایران با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران به بهره‌برداری رسید.

نسل سوم شبکه علمی کشور شبکه‌ای با رویکرد خدمت‌گرا و شاه راه اجرایی نقشه جامع علمی کشور است که با هدف ارائه خدمت‌های جدید ارزش افزوده، محتوایی و اطلاعاتی ایجاد شده است.

با راه اندازی شبکه علمی کشور گام های مهمی در توسعه علم و تحقیقات در کشور برداشته می شود.

کاربران نسل سوم شبکه علمی کشور مجموعه‌ای از دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی، مراکز درمانی آموزش پزشکی، حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌های تخصصی در سراسر کشور خواهند بود.این شبکه با هدف اتصال‌گرایی در قالب نسل اول از سال 70 شروع شد و در سال 77 به بهره‌برداری عملیاتی رسید.

برنامه کسب و کار شبکه علمی کشور به گونه‌ای طراحی شده است که هیچ مشترکی مصرف کننده صرف شبکه نیست و خود تولید کننده خدمات و محتوا است و چرخه اقتصادی اپراتور شبکه علمی را به تمام مشترکان آن گسترش می‌دهد.

متولی اجرای نسل های اول و دوم این شبکه سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران بود که اکنون به عنوان نخستین اپراتور کشوری این شبکه شناخته می‌شود.

دوره زمانی تدوین برنامه‌ها، طراحی و پیاده‌سازی اولیه نسل دوم نیز بین سالهای 1386 تا 1390 و هدفگذاری آن مبتنی بر شبکه‌گرایی بود.

سرعت اتصال در هسته شبکه این نسل 10Gbps است و گستره اجرای این نسل از شبکه، شهر تهران است.

دوره زمانی تدوین برنامه‌های نسل سوم مربوط به سالهای 1394 تا 1396 است که امروز به بهره‌برداری رسمی رسید؛ هدف گذاری این نسل خدمت‌گرایی است.

مشترکان این نسل از شبکه علمی کشور دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها، مراکز درمانی و آموزش پزشکی، حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌ها هستند.

سرعت اتصال در هسته این شبکه 100/400Gbps و گستره اجرای آن کشوری است.

اهم برنامه‌های نسل سوم شبکه علمی کشور شامل شبکه به منزله خدمتی زیرساختی است که اساسا برای ایجاد خدمات جدید ارزش افزوده محتوایی و اطلاعاتی ارائه می‌شود.

فناوری راهبردی ایجاد و توسعه شبکه، مبتنی بر استانداردهای کنترل کیفیت شده WDM، MPLS/VPLS و IPoDWDM بر بستر فیبر تاریک اختصاصی ویژه شبکه علمی کشور تدوین شده است.

پوشش کاربری مشترکان نه محدود به متقاضیان بزرگ که بیشتر با هدف پوشش مشترکان کوچک و متوسط و نه محدود به شهر تهران، کلان شهرها و مراکز استان که با هدف پوشش شهرستانهای کشور تدوین و در شرف اجرا است.

همچنین پوشش کاربری مشترکان، مجموعه‌ای از متقاضیان دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، مراکز درمانی آموزش پزشکی، حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌های تخصصی کشور است.

برنامه کسب‌وکار شبکه علمی کشور به صورت B2B و B2C است و به این ترتیب هیچ مشترکی مصرف کننده صرف شبکه نبوده و خود تولید کننده خدمات و محتوای علمی است و چرخه اقتصادی اپراتور شبکه علمی را به پهنای تمامی مشترکان آن گسترش می‌دهد.

در نهایت، به عنوان یک برنامه بلندمدت اپراتور شخصیتی کاملا مجزا و مستقل شده که پاسخگویی و مشتری‌محوری وظیفه اصلی آن خواهد بود.

نسل سوم شبکه علمی کشور نگاهی نوین نسبت به دو نسل قبل خود در عرصه خدمات را پیاده‌سازی و البته ترویج می‌کند؛ اگرچه این نگاه برنامه مدون بین‌المللی در ساختار فعلی شبکه‌های علمی سراسر جهان بوده و هست.

در این مدل به طور اساسی روش Provider/Customer نقض شده و هیچ نقطه متصلی در شبکه صرفا یک خدمت گیرنده تام نبوده و تمامی نقاط متصل به شبکه، گاه خدمت گیرنده و گاه خدمت‌دهنده می‌شوند.

در این مدل اجرایی و خصوصا در این مدل از برنامه کسب‌ وکار اپراتوری، در سراسر شبکه نقاطی وجود دارند که ذات مشترکی داشته و ضمن دریافت خدماتی از شبکه، خود به موازات به صورت مشترک با نقاط دیگر یا به تنهایی برخی از خدمات را به دیگر مشترکان ارائه می‌دهند.

این مدل از نگاه کلی دارای دو دسته خدمات کاملا مجزا به شرح زیر است:

  •     خدمات ارائه شونده توسط اپراتور به عنوان خدمات زیرساختی
  •     خدمات گسترده ارائه شونده توسط دیگر ارائه کنندگان غیر از اپراتور

در بخش اول اپراتور مؤظف است تا فضای ارتباطی، خدمات زیربنایی و امکانات اولیه مورد نیاز دیگر مشترکان را طراحی، سیاست و تعرفه‌گذاری کرده تقدیم کند؛ خدماتی که در بطن همه آنها ایجاد ارتباط و امکان خدمات متقارن مشترکان با شبکه است.

هیچ خدمات ارزش افزوده‌ای در این گروه وجود نداشته و حتی خدماتی مانند فروش اینترنت نیز در قالب این بخش قرار نمی‌گیرد.

در بخش دوم نه تنها اپراتور که تمامی مشترکان شبکه علمی براساس سلائق، بازار هدف و برنامه‌ریزی های خود منابع و عناوین لایتناهی خدمات را تولید و در شبکه ارائه کرده بلکه دیگر مشترکان را عضو خدمات خود می‌کنند.

این بخش از برنامه و استراتژی خدمت‌گرایی بدون هیچ شک و شبهه‌ای سه شاخصه تأثیرگذار را برای ماندگاری و توسعه شبکه پدید خواهد آورد:

اول آنکه مدل فوق تمامی مشترکان شبکه را به نحوی ذی‌نفع استمرار آن کرده و به این ترتیب تمامی مشترکان تلاش در ارتقا آن خواهند داشت.

معضل انحصار و برتری‌جویی بیهوده حتی در سطح اپراتور در شبکه ایجاد نمی‌شود؛ عدم انحصارگرایی، پویایی فضای خدماتی را برای ایده‌پردازان پدید آورده و هیچگاه کهنگی در فضای خدماتی شبکه ایجاد نمی‌شود.

و در نهایت این امکان وجود دارد که هر نقطه و مشترکی در شبکه، درآمدزا شود؛ موضوعی که معضل دوم اساسی در عدم توسعه شبکه علمی کشور در سالهای اخیر بوده است.#

 

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27