دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

برگزيدگان جوان خوارزمي جوايز جهاني دريافت كردند

  • دوشنبه 16 اسفند 1395
  • 2054

جايزه نقدي آكادمي جهاني علوم (توآس) به دو زن برگزيده هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي تعلق گرفت.

جايزه نقدي آكادمي جهاني علوم (توآس) به دو زن برگزيده هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي تعلق گرفت.

                                                     

به گزارش روابط عمومي سازمان پژوهشهاي عملي و صنعتي ايران دكتر فرشته مشكاني و دكتر آزاده ملك‌نژاد كه در بخش پژوهش‌هاي بنيادي از هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي موفق به دريافت رتبه برتر شده بودند جايزه نقدي توآس را نيز به خود اختصاص دادند.

براي دومين سال پياپي دو زن پژوهشگر برگزيده هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي، جايزه نقدي سال 2017 آكادمي جهاني علوم The world Academy of Sciences (TWAS) براي دانشمندان جوان را دريافت كردند.

پس از خانم‌ها دكتر خاطره رضائيان و دكتر مهدخت ارشدي كه در سال گذشته با معرفي دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمي موفق به دريافت جايزه نقدي آكادمي جهاني علوم شده بودند، اين دو زن جوان پژوهشگر برگزيده سال 95، به عنوان نامزد دريافت جايزه نقدي توآس براي دانشمندان جوان سال 2017 معرفي شدند كه با اعلام اداره سازمان‌هاي تخصصي روابط بين‌الملل سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران به عنوان افراد واجد شرايط، پذيرش و از سوي آن سازمان بين‌المللي تأييد شدند.

 

آكادمي جهاني علوم با هدف توسعه و ارتقاي علم در كشورهاي در حال توسعه، در سال 1983 درتریست ایتالیا آغاز به کار کرد و سال 1991 سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO)، مسئولیت اداره بودجه و پرسنل توآس را به عهده گرفت.

هشتاد و پنج درصد اعضاي توآس در كشورهاي در حال توسعه مشغول به كار و زندگي هستند. اعضاي این آكادمي که تعداد آنان هم اکنون به حدود هزار نفر می‌رسد، هفتاد  کشور را نمایندگی می‌کنند.

  •  دكتر فرشته مشكاني:

عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه کاشان است كه با ارائه طرح " ساخت کاتالیست نانوساختار اکسید آهن برای واکنش انتقال آب-گاز دمای بالا" در بخش پژوهش‌های بنیادی گروه فناوری‌های شیمیایی موفق به کسب رتبه اول از هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي شده است.

خلاصه طرح پژوهشي اين محقق جوان كه دانش آموخته، استاد نمونه پژوهشی و پژوهشگر برتر دانشگاه کاشان است «انتخاب جايگزيني مناسب براي كروم در فرمولاسيون كاتاليست انتقال آب – گاز دماي بالا» است به گونه‌اي كه فعاليت و پايداري كاتاليست حفظ شود.

مشكل اساسي كاتاليست‌هاي واكنش انتقال آب-گاز دما بالا سينترينگ حرارتي سريع كاتاليست در دماهاي بالا و در نتيجه كاهش مساحت سطحي كاتاليست است. اكسيد كروم در فرمولاسيون كاتاليست‌هاي صنعتي به عنوان ارتقا دهنده براي جلوگيري از اين پديده به كار مي‌رود ولي به شدت سمي و سرطان‌زا است. كاتاليست‌هاي نانو ساختار اكسيد آهن به دليل دارا بودن نسبت سطح به حجم بالاتر در مقايسه با كاتاليست‌هاي متداول از عملكرد و كارايي بالاتري برخوردارند. در اين طرح دانش فني ساخت كاتاليست‌هاي عاري از كروم در مقياس پايلوت تدوين شده است. دانش فني ساخت كاتاليست‌هاي نانو ساختار Fe2O3-Cu0-Cr2O3 نيز در مقياس صنعتي تدوين گرديده و براي اولين بار در كشور در شركت توسعه صنايع نفت و گاز سرو به توليد صنعتي رسيده است.

  • دكتر آزاده ملك نژاد

برگزيده رتبه دوم پژوهش‌هاي بنيادي براي طرح «ميدان‌هاي پيمانه‌اي و كيهان شناسي عالم اوليه»

پژوهشگر زاده مشهد و دانش آموخته دكتري رشته فيزيك نظري از دانشگاه الزهرا است كه براي اولين بار به مطالعه اثر ميدان‌هاي پيمانه‌اي غيرآبلي (non-Abelian) در فيزيك عالم اوليه پرداخته است. وي نشان داده است كه بر خلاف تصور موجود ميدان‌هاي پيمانه‌اي مي‌توانند بدون بر هم زدن همسان‌گردي فضايي، در فيزيك كيهان اوليه سهم داشته و اثرات مشاهده‌پذيري در تابش زمينه كيهاني و ساختارهاي كيهاني بگذارند. از اين ميان مي‌توان به توليد امواج گرانشي قطبيده و شكست تقارن پاريته در تابش زمينه كيهاني اشاره كرد.

اين طرح به دليل اهميت نظري و مشاهداتي، توجه بسياري از پژوهشگران جهان را به خود جلب كرده است و زاوياي ديگر آن نيز مطالعه و بررسي شده‌است.

چاپ پانزده مقاله در مجلات علمي معتبر بين‌المللي از جمله تلاش‌هاي علمي اين زن جوان محقق در زمينه فيزيك و كيهان‌شناسي است.#

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27