یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

اخبار

تاکيد وزير علوم بر استفاده حداکثري از ظرفيت سازمان پژوهش‌ها در حل مشکلات کشور

  • دوشنبه 14 آبان 1397
  • 728

دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حاشيه بازديد از سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران در نشست با رئيس و معاونان اين سازمان با اشاره به ظرفيت بالاي اين مرکز پژوهشي گفت: سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران به عنوان يک مرکز علمي و تحقيقاتي معتبر در کشور شناخته مي‌شود و بايد از ظرفيت بالا و تاثير گذار اين سازمان براي حل مشکلات کشور، بيشتر استفاده شود.
به گزارش روابط عمومی: در این نشست دکتر غلامی با بیان اینکه درسال ۹۸ سقف درآمدهای اختصاصی سازمان ها و مراکز پژوهشی را باید افزایش دهیم، گفت: دانشجویان در مراکز تحقیقاتی باید در پروژه‌هایی که دارای پشتوانه مالی هستند، به کار گرفته شوند.
وی اظهار امیدواری کرد در این شرایط سخت اعتماد بیشتری در بخش‌های صنعتی و اجرایی بدست آید تا حرکتی جدید و قوی تر برای انجام کارهای تحقیقاتی هدفمند و تاثیرگذارشکل گیرد.
دکتر علیرضا عشوری، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز در این نشست در خصوص بازدید وزیر علوم از این سازمان و رونمایی از دو دستاورد تولیدی محققان آن، گفت: هر دو این محصولات در مرز فناوری روز دنیا قرار دارند و جزو محصولات تحریمی است که در اختیار ایران قرار نمی گیرد و اکنون توسط محققان ایرانی با قیمت بسیار پایین تر تولید شده است‌.


رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در مورد سابقه تاسیس این سازمان نیز گفت: این سازمان در سال ۵۹ با هدف حمایت از محققان شکل گرفت و بعد از چند سال بحث انجام تحقیقات کاربردی نیز به وظایف آن افزوده شد.
وی افزود: تحقیقات کاربردی مورد نیاز صنایع و حمایت از محققان و فناوران کشور دو زمینه فعالیت سازمان است، همچنین در بخش حمایتی برگزاری جشنواره خوارزمی بین المللی که امسال سی و دومین دوره آن و جشنواره جوان و دانش آموزی که در سال جاری بیستمین دوره آن برگزار خواهد شد، از دیگر اقدامات ما در زمینه حمایت از پژوهشگران به شمار می‌آید.
دکترعشوری ارزیابی، ثبت و اعتبارسنجی اختراعات را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و افزود: راستی آزمایی ادعای محققان توسط اعضای هیات علمی صورت می‌گیرد.
رئیس سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران در مورد دیگر فعالیت‎های این سازمان اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه‎ای با سازمان صنایع کوچک ما حمایت از بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‎های کوچک را برعهده داریم که توسط اعضای هیات علمی هفت پژوهشکده ما انجام می‌شود و جایابی کارآموزی دانشجویان کاردانی و کارشناسی در صنایع توسط "سامانه ملی کارآموزی" نیز از دیگر اقدامات ماست و در سال جاری تاکنون یکصد و سه هزار دانشجو در این زمینه با سازمان همکاری داشته‌اند.


در ادامه دکتر غلامی از واحدهای مختلف سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران از جمله آزمایشگاه كشت بافت گياهي (بیوتکنولوژی اصلاح و اهلی سازی گیاهان) پژوهشکده کشاورزی، پژوهشکده بیوتکنولوژی و مرکز کلکسيون میکروارگانیسم‎‏های صنعتی و مرکز رشد این سازمان بازدید و با محققان این واحد‌های تحقیقاتی دیدار و گفتگو کرد.

 آخرين اخبار

کليه حقوق سايت متعلق به سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران می‌باشد.
طراحی و توسعه توسط: دفتر فناوری اطلاعات