شنبه 31 فروردین 1398

اخبار

حوزه انرژي بهترين راه براي کارآفريني

  • دوشنبه 5 شهریور 1397
  • 862

در گفت‌وگو با مدیر کل دفتر مرکزی ارتباط با دانشگاهها و صنعت مطرح شد:
مهندسی انرژی به مجموعه فعالیت‌های تخصصی اعم از محاسبه، برآورد و اجرا اطلاق می‌شود که به‌منظور یکپارچه سازی اهداف کلان یا خرد مجموعه‌های صنعتی و ساختمانی در موضوع انرژی با کاربردهای اصلی تعیین شده، انجام می‌شوند.
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بحث انرژی در کشوری که صاحب بزرگ‌ترین منابع انرژی جهان مانند نفت و گاز است شاید از نظر برخی افراد خیلی اهمیت نداشته باشد اما در سال‌های اخیر بحث مدیریت این انرژی‌ها و استفاده بهینه از آن بسیار داغ شده است. این استدلال که کشور روی منابع عظیم انرژی است و نباید در مصرف آن صرفه‌جویی کرد اصلا صحیح نیست. مدیریت مصرف و ارائه راهکارهایی برای کاهش مصرف و استفاده بهینه از انرژی در همه بخش‌ها کاری است که متخصصان انرژی در کشورمان در سال‌های گذشته پیش گرفته‌اند. دکتر حسنعلی ازگلی یکی از افرادی است که به جهت نو بودن این بحث وارد آن شده است. وی معتقد است راه‌اندازی صنعت شرکت‌های خدمات انرژی بهترین راه برای کارآفرین شدن افرادی است که در این رشته تحصیل می‌کنند. ایشان در حال حاضر استادیار و عضو هیات‌علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است. ازگلی همچنین به‌عنوان مدیرکل دفتر مرکزی ارتباط با دانشگاه‌ها و صنعت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مشغول به کار است. وی عضو کمیته تخصصی داوری گروه مکانیک جشنواره بین‌المللی خوارزمی، عضو کمیته تخصصی داوری گروه مکانیک جشنواره جوان خوارزمی و داور اختراعات حوزه مکانیک و انرژی، دفتر مالکیت فکری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بوده است.
  • درخصوص فعالیت‌های کاری‌تان توضیح دهید.

من به‌عنوان یک عضو هیات‌علمی پژوهشی، در حوزه انجام تحقیقات کاربردی و اجرای پروژه‌های صنعتی فعالیت می‌کنم. با توجه به ماموریت ویژه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در زمینه داوری و ارزیابی طرح‌های اختراعی و طرح‌های جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی فعالیت دارم. همچنین، به‌عنوان مدیرکل دفتر مرکزی ارتباط با دانشگاه‌ها و صنعت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مشغول هستم.

  • این دفتر چه کارهایی را دنبال می‌کند؟

ازجمله وظایف این دفتر می‌توان به ایجاد ارتباطات پژوهشی با صنایع مختلف کشور و تلاش در راستای شناسایی رفع نیازهای فناورانه آنها، سامانه ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی میان دانشگاه‌ها و صنایع با هدف تسهیل جایابی دانشجویان متقاضی دوره‌های کارآموزی در صنعت، صدور گواهی توانمندی فناورانه با هدف شناسایی و ارزیابی توانمندی‌های فناورانه صنایع و شرکت‌ها به‌منظور بومی‌سازی فناوری، حمایت از تولید ملی، توسعه محصولات دانش‌بنیان و گسترش اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین برپایی نمایشگاه‌ها و همایش های مرتبط با ایجاد زمینه‌های همکاری میان سازمان، دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی اشاره کرد.ادامه متن

 آخرين اخبار

کليه حقوق سايت متعلق به سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران می‌باشد.
طراحی و توسعه توسط: دفتر فناوری اطلاعات