عمده فعالیت‌ها
IROST-infographic
ماموریت‌های اصلی

اخبار

تفاهم نامه همکاری با محوریت رفع مشکلات فناورانه شرکت های زیر مجموعه اتاق بازرگانی تهران بین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران امضا شد.
با حکم رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران:
رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با صدور حکمی مدیر کل همکاری‌های بین الملل و امور جشنواره‌های سازمان را به عنوان دبیر بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی منصوب کرد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل تاکید کرد:
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل در جلسه مشترک با رئیس و هیئت رئیسه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، تبدیل این سازمان به قطب همکاری‌های فناوری - علمی بین‌المللی را خواستار شد.

دستاورد‌های پژوهش و فناوری

دستیابی به گیاهان مقاوم به تنش از طریق دست‌ورزی ژنتیکی و کشت بافت کنترل غیر شیمیایی آفات کشاورزی

پژوهشکده‌ها

یکی از ماموریت‌های اصلی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران توسعه فناوری‌های مورد نیاز در جهت رفع معضلات و چالش‌های کشور می‌باشد که برای دست‌یابی به این مهم هفت پژوهشکده در سازمان ایجاد شده‌اند

مراکز پژوهش و فناوری

آزمایشگاه‌های مرجع

خدمات آزمون، پایلوت و آزمایشگاهی

سامانه‌ها و خدمات حمایتی

یکی دیگر از وظایف اصلی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران حمایت و راهبری نوآوران و فناوران بوده که این کار در قالب طراحی و ایجاد سامانه‌ها و همچنین سازوکارهای مناسب جهت ارائه خدمت به متقاضیان در مراحل مختلف مسیر ایده تا تولید محصول تحقق می‌پذیرد
سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بخشی از رسالت خود در زمینه اشاعه و ترویج پژوهش و فناوری در سطح جامعه را از طریق برگزاری جشنواره خوارزمی در دو قالب جوان و بین‌الملل انجام می دهد. این جشنواره طی سال‌های فعالیت خود تعداد قابل توجهی از نخبگان را در حوزه‌های مختلف دانش و فناوری به جامعه علمی کشور معرفی نموده است.
سامانه کارآموزی بر اساس تفاهم میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده که از سوی وزارت عتف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران عهده دار اجرای آن می باشد. ماموریت اصلی این سامانه تسهیل در جایابی دانشجویان متقاضی دوره‌های کارآموزی در صنعت می‌باشد.
با توجه به اختیارات تفویض شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از جمله فعالیت‌هایی كه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی و فنی مهندسی انجام می‌دهد ارزیابی توانمندی فناورانه آنها بر اساس معیارها و شاخص‌های تعیین‌شده می‌باشد.
شبكه علمی كشور شاهراه تبادل اطلاعات میان مراكز دانشگاهی و پژوهشی كشور بوده كه امكان اشتراک گذاری دستاوردهای علمی و پژوهشی، منابع پایگاههای علمی و کتابخانه‌های دیجیتال، پخش زنده کلاس‌های درس،پایان نامه‌های دانشجویی، کنفرانس‌های علمی و بسیاری دیگر از محتواهای آموزشی-پژوهشی را به‌وجود می‌آورد. از سوی وزارت عتف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران - ضمن بهره‌گیری از توانمندی‌های بخش خصوصی و شركت‌های دانش‌بنیان- متولی اجرای این زیر ساخت پر اهمیت می‌باشد.
یكی از فعالیت‌های اصلی كه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در راستای ماموریت حمایت از فناوران و نوآوران كشور دنبال نموده است توسعه، ترویج و الگودهی فرایندهای مرتبط با مباحث مالکیت فکری و همچنین پشتیبانی مادی و معنوی از مخترعین کشور در امر ثبت اختراعات است. بر همین اساس سامانه ملی ارزیابی اختراعات و نوآوری‌ها با هدف تسریع و ارتقاء كیفیت فرایندهای ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع و همچنین اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده ایجاد شده است.
سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی خود در مسیر ایده تا تولید محصول تجاری، در مراحل ساخت نمونه محصول/دستگاه و همچنین طراحی و یا بهبود روشها و فرآیندهای تولید به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گواهینامة تأیید طرح صادر می‌نماید.
دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با توجه به زیرساخت‌ها و تجاربی كه از آن بهره‌مند می‌باشد خدمات متنوعی در زمینه‌های اختصاص فضای وب، سرور اختصاصی، اشتراك فضا، سرویس VPS و نیز پیام كوتاه ارائه می‌دهد. همچنین کلیه شرکت‌های فعال در زمینه مشاوره و پیاده‌سازی پروژه‌های حفاظت الکترونیک که متقاضی انجام پروژه‌های مرتبط در دانشگاه‌ها و موسسات وابسته به وزارت عتف می‌باشند باید از سازمان گواهینامه احراز صلاحیت فنی اخذ نمایند.
در راستای نشر علوم و پژوهش‌های كاربردی، در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران چندین نشریه علمی-پژوهشی در حوزه‌های گوناگونی نظیر مدیریت توسعه فناوری، زیست‌فناوری، محیط زیست، صنایع غذایی، نانوفناوری، هیدروژن و پیل سوختی و همچنین فناوری ذرات انتشار می‌یابد.

فراخوان و اطلاعیه