یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

اخبار

سخنراني سردار دهقان در سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران

  • چهارشنبه 12 دی 1397
  • 151

سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران یک نهاد انقلابی با هدف ارائه خدمات و ماموریت‌هایی است که توسعه ملی را به همراه دارد. اولین ویژگی این نهاد انقلابی پیشتازی و خط شکنی برای ورود به عرصه‌های ناشناخته،  مسیرهای نو و نوآوری در همه ابعاد که می‌تواند در سطح ملی فضا و بسترسازی برای دیگرانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند، ایجاد کند.

 سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باید مسیر فراروی دیگران را ترسیم و از آنها حمایت و با آنها همراهی کند تا استانداردهایشان را بالا برده و بتوانند موثرتر عمل کنند.

توسعه در سطح ملی اتفاق نمی‌افتد مگر توجه به چند فاکتور ازجمله عامل انسانی، در این راستا می بایست از انسانهای فرهیخته، علاقمند و توانمند در نهادها بهره مند شده تا توسعه در کشور رخ دهد. دومین عامل ساختارسازی و سیستم‌سازی است که نگاه هر کسی در هر جایگاهی و هر مسئولیتی باید این باشد که چگونه می‌تواند ارزشی را خلق و چگونه می‌تواند با دیگران برای ایجاد هم افزایی همکاری کند.

طبیعتاً دانشگاه‌ها و صنعت دو عنصری هستند که در هر دو این زمینه‌ها نقش آفرینی می‌کنند و اگر ارتباط مناسبی بین آنها باشد دانشگاه در حوزه تربیت نیروهای متخصص و ارائه ایده‌های نو فعالیت می‌کند و این ایده‌ها را به صنعت منتقل می‌کند تا صنعت از این ایده‌ها محصول و خدمت ارائه دهد. این چنین است که ایجاد رقابت و توسعه فناوری و نوآوری می‌تواند ما را در مسیر بالندگی، پویایی و رشد قرار دهد. مشکلات موجود در این زمینه متعدد است و ما هنوز نتوانسته‌ایم به یک زبان و فهم مشترکی بین پژوهش و توسعه، تحقیق و توسعه، توسعه فناوری و کاربرد در توسعه خدمات و محصول برسیم.

دستیابی به زبان و فهم مشترک در امر تحقیق و توسعه، توسعه فناوری‌ها و تبدیل آن به محصول و نهایتاً تجاری سازی آنها بر اساس استانداردسازی و مستندسازی جایگاه ویژه‌ای است که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از آن برخوردار است.

سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به شکل جدی می‌تواند هم دانشگاه‌ها را به سمت صنعت و نیازهای صنعت هدایت کند و هم صنعت را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و پژوهش هدایت کند و به عنوان یک محرک و تسهیل کننده می بایست مشوق و حامی دانشگاه و صنعت به سمت و سوی مشخص باشد.

وی از دستاوردهای چهل ساله کشور در زمینه نانو، زیست فناوری، دفاعی، فضایی و دارویی سخن گفت و اظهار داشت:

اهدافی که برای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران پیش بینی شده است، محور ارائه خدمت است و جایگاه سازمان در سطح ملی می‌بایست به شدت ارتقاء داده شود نه به عنوان یک واحد وابسته به وزارت علوم، این سازمان نقش و جایگاه علمی دارد و نه نقش و جایگاه سازمانی.

اگر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان قلب تپنده این حوزه در کل کشور بزند، یک جنبش توسعه فناوری در سطح ملی شکل می‌گیرد.

ما در سازمان باید نقاطی که کشور و ملت روی آنها متمرکز شوند را شناسایی و به این نقاط دست یابیم. اگر ما فردایی متفاوت می‌خواهیم باید بر روی نیازهای اولویت دار خود تمرکز کرده تا مسئله وابستگی به فروش نفت را حل کنیم.

ما امروز در سطح ملی نیاز جدی در خصوص دسترسی به اطلاعات و داشته‌هایمان در تحقیق و توسعه و توسعه و فناوری‌هایمان داریم و این زمانی محقق می‌شود که به شکل جدی به توسعه مراکز داده و اطلاعاتی بپردازیم. 

 آخرين اخبار

کليه حقوق سايت متعلق به سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران می‌باشد.
طراحی و توسعه توسط: دفتر فناوری اطلاعات