یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

اخبار

آغاز همکاري‌هاي علمي با سازمان تحقيقات نداجا

  • سه شنبه 12 اردیبهشت 1396
  • 947

در نشست مشترك مديركل دفتر مركزي ارتباط با دانشگاه و صنعت و جانشين پژوهشكده تحقيقات سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نداجا درخصوص بررسي و توسعه تعاملات علمي و فناوري‌هاي مشترك في‌مابين تبادل‌نظر صورت گرفت.
دكتر اميري، مديركل دفتر مركزي ارتباط با دانشگاه و صنعت سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران ضمن معرفي بخشي از پروژه‌هاي ملي و كلان انجام شده تا كنون گفت: اين سازمان با وجود 7 پژوهشكده و دفتر مركزي فعاليت‌هاي پژوهشي و حمايتي خود را در حوزه‌هاي مكانيك، زيست‌فناوري، فناوري‌هاي شيميايي، برق و كامپيوتر، كشاورزي، مواد پيشرفته و انرژي‌هاي نو و مطالعات فناوري‌هاي نوين در قالب جديدترين پژوهش‌هاي انجام شده توسط متخصصين و محققين برجسته خود انجام مي‌دهد.

در اين نشست هر يك از نمايندگان پژوهشكده‌هاي هفت‌گانه موضوعات پيشنهادي تحقيقاتي و پژوهشي خود در حوزه صنايع و تجهيزات دريايي را ارائه دادند.
پروژه‌هاي مرتبط با خوردگي سطح، تحقيقات صورت گرفته درخصوص انتخاب مواد مناسب براي مقاوم‌سازي سطوح از طريق پوشش‌هاي معرفي شده، مهندسي سطح و خوردگي پوشش‌ها، پوشش‌هاي پره‌هاي توربين‌ها، پوشش‌هاي مورد نياز صنايع نظامي و آلياژها، مقاوم‌سازي سطوح، پوشش‌هاي ضد راداري از تدوين دانش فني، مهندسي معكوس و ارائه قطعه نهايي از جمله موضوعات مشترك براي همكاري پژوهشكده مواد پيشرفته و انرژي‌هاي نو سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در حوزه صنايع دريايي است.

همچنين تمركز بر روي انرژي و قطعات خاص در بخش جامدات در حوزه انرژي، پمپ‌ها، تهويه مطبوع، مشعل‌ها و گرمايش، آزمايشگاه‌هاي همكار سازمان استاندارد، آْزمايشگاه تست فن، شبيه‌ساز سقوط آزاد با ساخت تونل‌هاي عمودي و افقي، پمپ‌هاي گريز از مركز، ساخت پمپ‌هاي مخصوص آب دريا، آب‌شيرين‌كن‌ها و ساخت شيرآلات نيروگاهي و پالايشگاهي از جمله مهمترين موضوعات مطرح شده براي همكاري با سازمان تحقيقات نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران بود.

پژوهشكده فناوري‌هاي شيميايي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران نيز در حوزه‌هاي انرژي‌هاي نو، پيل‌هاي سوختي، آزمايشگاه‌هاي استاندارد پيل سوختي و هيدروژن، مطالعات انرژي‌ خورشيدي، باطري، فرمولاسيون‌هاي رنگ، كامپوزيت‌ها، سنتز تركيبات آلي و معدني مورد نياز صنايع دريايي و مهمات‌سازي، تأمين دارو و غذا و مكمل‌هاي غذايي خاص، نمك‌زدايي و توليد آب با سيستم‌هاي اسمز و غشايي آمادگي خود را براي همكاري‌هاي مشترك علمي در زمينه صنايع دريايي اعلام كرد.
تأمين سوخت‌ ناوها و توليد سوخت پاك با كيفيت بالا براي ناوها با عنوان بايو ديزل و توليد سوخت‌هاي با گوگرد كم از جمله فعاليت‌هاي انجام شده در پژوهشكده كشاورزي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران است كه با استقبال و توجه مسئولين سازمان تحقيقات نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت.

انجام مطالعات و پژوهش در زمينه ساخت رادارها از مرحله تدوين دانش فني تا ساخت و توليد، سيستم‌هاي الكترواپتيكي، پروژه‌هاي ملي ماهواره مصباح، انواع آنتن‌ها، پروژه‌هاي مربوط به حوزه راديويي، راديو سوند، تله مديسين، ماهواره زلزله‌شناسي و شبكه علمي كشور از سوي پژوهشكده برق و فناوري اطلاعات سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران معرفي شد.
همچنين ايجاد آزمايشگاه تجهيزات دريايي از جمله پيشنهاداتي بود كه در كنار ساير آزمايشگاه‌هاي مرجع و استاندارد آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران مي‌تواند راه‌اندازي و بهره‌برداري شود.

 آخرين اخبار

کليه حقوق سايت متعلق به سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران می‌باشد.
طراحی و توسعه توسط: دفتر فناوری اطلاعات