یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

اخبار

افزايش «توليد و اشتغال»، «ترويج و تقويت مالکيت فکري» در کشور

  • شنبه 2 اردیبهشت 1396
  • 925

مديركل دفتر مالكيت فكري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران از صدور 255 گواهي‌نامه اعتبارسنجي براي اختراعات و محصولات ابتكاري خبر داد.

 

دكتر انور شلماشي ارزش‌گذاري بر مالكيت فكري در سطح كشور را يكي از عوامل مهم توسعه شركت‌هاي دانش بنيان به منظور توليد ملي و اشتغال پايدار دانست.

 وي با اشاره به نام‌گذاری سال 96 از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گفت:‌ يكي از روش‌هاي ايجاد اشتغال پايدار در كشور توسعه كارآفريني دانش‌بنيان است.

 مديركل دفتر مالكيت فكري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران افزود: شركت‌هاي دانش‌بنيان با پشتوانه خلاقيت و نوآوري اقدام به توسعة فعاليت‌هاي خود مي‌كنند كه با تكيه بر قوانين مالكيت فكري مي‌توانند از توليدات و دستاوردهاي دانش‌بنيان خود محافظت كنند.

 وي بيان داشت: سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در طول بيش از سه دهه تنها مرجع اعتبارسنجي اختراعات و تأييد نوآوري‌ها در كشور بوده است و در قالب فعاليت‌هاي حمايتي به ارزيابي اختراعات و محصولات ابتكاري متقاضيان با عنوان «اعتبارسنجي اختراعات» پرداخته‌ و تاكنون چند هزار محصول ابتكاري از سوي اين سازمان تأييد شده‌است.

  دكتر شلماشي در همين رابطه اظهارداشت: در سال گذشته اين دفتر با همكاري پژوهشكده‌هاي سازمان، بيش از 1200 پرونده اختراعي را پذيرش و با توجه به شيوه‌نامه و دستورالعمل‌هاي مدون در اين زمينه بررسي و ارزيابي تخصصي كرده‌است.

 وي افزود: همچنين براي 255 اختراع حائز شرايط گواهي‌نامه اعتبارسنجي صادر شده‌ است كه از جمله مزاياي دريافت گواهي‌نامه‌هاي اعتبارسنجي مي‌توان به معرفي مخترعان واجد شرايط به درگاه تجاري‌سازي فناوري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران براي تجاري‌سازي، معرفي به مركز رشد واحدهاي فناور به منظور تشكيل شركت‌هاي دانش بنيان، معرفي به بنياد ملي نخبگان براي استفاده از تسهيلات حمايتي و معرفي به ساير ارگان‌ها اشاره كرد.

 ايشان گفت: در سال گذشته با هدف تقويت نظام مالكيت فكري در كشور «سامانه ملي ارزيابي اختراعات و نوآوري‌ها» افتتاح شد. با افتتاح اين سامانه ارتباط بين متقاضيان، كارشناشان و داوران به صورت كاملاً الكترونيكي است و تاكنون، بيش از 4 هزار كاربر در حال استفاده از امكانات آن هستند و در طي سال گذشته به منظور جذب داوران واجد شرايط براي 600 دانشگاه و مركز تحقيقاتي فراخوان ارسال شده و در حال حاضر بيش از 300 داور واجد شرايط در حال همكاري با اين سامانه هستند.

 دكتر شلماشي با بيان اين مطلب كه به منظور ترويج مالكيت فكري و با توجه به رونمایی از سامانه ارزیابی اختراعات از سوي وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در سال گذشته گفت: با توجه به اهميت و تغيير رویکرد كاربري به سمت استفاده از فضای مجازی در جهت تسهیل دسترسی متقاضیان در اقصی نقاط مختلف کشور، مراحل اجرايي طراحي سامانه مجازی ترویج مالکیت فکری در حال اجرا است و هم‌زمان با هفته پژوهش و فناوري در سال جديد به بهره برداري خواهد رسيد.

 متقاضيان دريافت گواهي‌نامه اعتبارسنجي مي‌توانند با مراجعه به وبگاه سامانه ملي ارزيابي اختراعات و نوآوري‌ها به نشاني Patent.irost.org نسبت ثبت نام و ارائه درخواست اعتبارسنجي اختراع خود اقدام كنند.

 آخرين اخبار

کليه حقوق سايت متعلق به سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران می‌باشد.
طراحی و توسعه توسط: دفتر فناوری اطلاعات